Plenum FTN-a iz Novog Sada izašao je sa predlogom da studenti formiraju svoju izbornu listu. Reč je o političkom (izbornom) organizovanju studenata koji već pola godine predvode proteste.
To konkretno znači postojanje studentske liste na izborima. Kreni-Promeni podržava političko učešće studenata na izborima.
Ali…
Nema „ali“!

Studenti su do sada zadali najjači udarac režimu i pokrenuli najveći talas promena. Uspeli su da uključe najrazličitije slojeve društva, bez obzira na političke, socijalne, ideološke ili verske razlike. Stvorili su organizacionu masovnost kakva do sada nije viđena na opozicionoj sceni. Zahvaljujući masovnim pešačenjima i biciklijadama, prošli su Srbiju uzduž i popreko, dopirući do onih koji nisu mogli da dođu na njihove događaje, niti su imali priliku da ih vide u medijima.
Tako su akumulirali značajnu pokretačku energiju visoke političke voltaže. Tražiti da se ta energija pretoči u postojeće partijske i koalicione strukture znači ili imati lošu nameru, ili ne razumeti društvenu dinamiku. Jednostavno, partijske opzicione strukture do sada nisu uspevale da omasove i kreiraju političku energiju ovakvog obima. To je kao kada bismo reku promena, koju kanališu pored studenata i najšire i najrazličitije društvene grupe, pokušali da pretočimo iz korita reka u stranačke slamčice.

Postoje dve vrste političkih pokreta: kadrovski i masovni. Kod kadrovskih pokreta mali broj profesionalaca nosi stranački rad, a efikasnost i profesionalnost donose rezultat. Kod masovnih pokreta, veliki broj ljudi i entuzijasta nadoknađuje manjak profesionalne efikasnosti, a organizaciona masovnost pretvara kvantitet u kvalitet.
U Srbiji danas imamo novi model – kartelsku stranku koja je okupirala državne institucije i državu, zloupotrebljava javne resurse i kroz monopol onemogućava da se čuje glas građana, otimajući državu od naroda. To je mafija koja ima političku stranku i okupirala je državu.
Takvu stranku ne možete pobediti malim kadrovskim strankama koje dobijaju mrvice državnih resursa. Veliki kartel se ne može pobediti malim strankama kojima je režim odsekao mogučnost regularnog delovanja i pristup velikom broj građana. U istoriji političkog organizovanja ovakav sistem se pobeđuje masovnim organizovanjem i uključivanjem ljudi. Potrebni su nam masovni pokreti koji čine ljudi.
Stranci koja želi promenu potrebno je jedinstvo masovnosti i uključivanje najširih slojeva na terenu, a ne feudalno ili monarhističko kontrolisanje. Otuda su priče o jedinstvu malih kartelskih stranaka zapravo isprazne političke ideje koje podrazumevaju statiranje i unapred izgubljeno sparingovanje sa velikim kartelom.
Filozofija Kreni-Promeni zasniva se na uključivanju građana u kreiranje promena i na izgradnji masovnog pokreta. Građane koji žele bolju Srbiju uključujemo u procese promena. Ako su im bliži drugi pokreti, pozivamo ih da se priključe tim pokretima ili strankama. Ako imaju sopstvene organizacione ideje kako doći do promene, onda treba da osnuju nove pokrete.

Svaka masovna organizacija koja se bori protiv ovog režima saveznik je svima nama i građanima koji žele promenu.
Bezuslovno verujemo u slobodu političkog organizaovanja i slobodu izbora. I zato podržavamo korišćenje te slobode od strane studenata. Osporavati im pravo da se kandiduju ili da kandiduju svoje predstavnike suprotno je ustavnoj slobodi da se bira i bude biran. Politički pokreti postoje da bi bili most između demokratske volje građana i upravljanja državom. Uzurpirati bavljenje politikom i rezervisati ga za postojeće stranke znači baviti se politikom radi koncentracije moći, a ne radi služenja narodu! To znači da promena nije cilj, već da jedan kartel zameni drugi!
Kako bi to rekao jedan oslobodilac: “Ko sme, taj može! Ko ne zna za strah, taj ide napred!”
Savo Manojlović