Proteklih dana poskupeli su hleb, putarine, advokatska tarifa, troškovi notara, a najavljen je rast sudskih taksi. MMF-u smo obećali da ćemo podići i cene struje. A, skuplje je i parkiranje u centru Beograda, iako tako ne izgleda na prvi pogled jer se cene – nisu menjale, ali je vreme parkiranja skraćeno, iscrtane nove granice zona i uvedena naplata subotom popodne i nedeljom. A tek je jul.

U 2025. godinu već smo ušli sa novim cenovnicima – u Beogradu je voda od januara skuplja za 17,5 odsto, troškovi sahrane povećani su za 60 dosto mesec dana pre toga, veći je razrezan porez na imovinu i to ne samo za žitelje prestonice. Vozači od početka godine već plaćaju skuplje i uslugu parkiranja u garažama i na javnim parkiralištima Beograda, dok je najam rezervisanih mesta od Parking servisa otišao duplo – ponegde i više od toga.

Inflacija je, zvanično, u junu ubrzala – potrošačke cene su, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane za 4,6 odsto. Najviše je poskupelo voće, čija cena se za godinu dana uvećala za gotovo trećinu – čak 31,6 odsto, pokazuju podaci zvanične statistike.

Poskupeo hleb

Od ovog meseca skuplji je i hleb Sava, čiju cenu država reguliše uredbom. Iako je krajem maja Vlada Srbije uredbom propisala da najviša prodajna cena “Sava” hleba u narednih šest meseci može da bude 59 dinara, već 3. jula usvojene su izmene uredbe kojima je propisana i viša cena.

Hleb Sava sada košta 62 dinara, a za očekivati je da će i cena brašna da ide gore.

Naime, Vlada je na istoj sednici ukinula ograničenje sa cene brašna. Podsetimo, maloprodajna cenu brašna – tip 500 bila je ograničena na maksimum 49,99 dinara po kilogramu, a tip 400 na maksimum 54,99 dinara po kilogramu.

Obrazloženje za ukidanje ograničenja cene brašna je da je “tržište žitarica i brašna stabilizovano, zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama i većoj zasejanoj površini zemljišta”.

Nove cene putarina

Poskupele su i putarine.

Početkom meseca je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture saopštilo da će od 4. jula 2025. godine početi primena nove Odluke o visini posebne naknade za upotrebu javnog puta, odnosno cenama putarine.

Reč je o “usklađivanju dinarskih iznosa naknada koje je izvršeno u skladu sa redovnim godišnjim aktivnostima, a na osnovu indeksa potrošačkih cena i rasta cena na malo”.

U prevodu – putarina je skuplja u proseku za 4,3 odsto.

Tako je nova cena putarine na autoputu od Beograda do Niša je 1.170 dinara, od Beograda do Novog Sada 325 dinara, od Beograda do Subotice 835 dinara, od Beograda do Šida 520 dinara, dok od Beograda do Preševa iznosi 1.970 dinara, navedeno je u Službenom glasniku.

Počela je, od 15. jula, i naplata putarine na novoj deonici auto-puta Pakovraće – Požega, potvrdili su Putevi Srbije. Tako putarina od Pakovraće do Požege za automobile iznosi 140 dinara. Cena na relaciji Beograd – Požega za jedno vozilo je 780 dinara.

Rastu sudske takse

Poskupljuju i sudske takse.

Naime, izmenama Zakona o sudskim taksama, čiji je predlog usvojila Vlada Srbije na sednici 21. juna, osim uvećanih taksi, predviđena je i mogućnost njihovog plaćanja na šest umesto na tri rate kao sada, ali i produžetak perioda sa tri na pet godina tokom kojih izvršitelj može prinudno da ih naplati od dužnika.

Advokatska tarifa

Advokati su svoju tarifu podigli u junu, a primena je već počela.

Upravni odbor Advokatske komore Srbije je na sednici održanoj 21. juna 2025. godine doneo odluku o izmeni člana 15. Tarife o nagradama i naknadama troškova za rad advokata.

“Polazeći od porasta cena na malo u periodu od 2023. godine do danas i imajući u vidu stav Upravnog odbora Advokatske komore Srbije da se vrednost boda utvrđuje u skladu sa kretanjem cena radi očuvanja realne vrednosti advokatske nagrade, vrednost jednog poena povećana je sa 45 na 50 dinara”, objavljeno je početkom nedelje na sajtu Advokatske komore Srbije. Advokat, po Tarifi, podsećamo – ima pravo i na nagradu za svoj rad, i na naknadu.

Tako, na primer, kod krivičnog postupka advokatu pripada nagrada u zavisnosti od visine zaprećene kazne za krivično delo. Pa je u slučaju kada je zaprećena kazna preko tri do pet godina zatvora nagrada advokatu 750 poena. Ovi poeni do sada su se množili sa vrednošću od 45 dinara, a po stupanju nove Tarife na snagu, množi se sa 50 dinara, pa je nagrada advokatu sa 33.750 dinara porasla na 37.500 dinara, što je poskupljenje od 3.750 dinara.

Skuplja overa kod notara

Cene su podigli i notari.

Veća vrednost boda, ali i veći broj bodova za pojedine poslove – ovako bi se, najkraće, mogla opisati nova javnobeležnička tarifa koju je 1. jula usvojila Vlada Srbije. Tako su, na primer, pojedine naknade sa dosadašnjih 600 dinara porasle više nego dvostruko – na 1.440 dinara.

Obećanje MMF-u

Najkasnije krajem septembra očekuje nas rast cena struje za minimum sedam odsto, “obećala” je Srbija Međunarodnom monetarnom fondu. Između ostalog država se MMF-u obavezala i da naredno poskupljenje, nakon ovogodišnjeg za najmanje sedam odsto, bude najkasnije do 1. oktobra 2026. godine, a kako je pisao Danas – neće biti manje od iznosa inflacije uvećanog za jedan procentni poen.

I opet – parking

Dok čekamo poskupljenje struje, ponovo plaćamo više na ime parkiranja – ovaj put u centru Beograda.

Od 14. jula počeo je da važi novi sistem parkiranja u centru Beograda, u opštini Stari grad – parking zone su redefinisane, dozvoljeno vreme zadržavanja vozila je skraćeno, a parkiranje se od sada naplaćuje i subotom od 7 do 22 časa, i nedeljom od 7 do 14 časova.

Ako je za utehu, javni prevoz u Beogradu je od 1. 1. 2025 – besplatan.

Još ne znamo koliko će to da nas košta.

Tekst: N1