Ukupan spoljni dug Srbije na kraju prošle godine iznosio je 49,8 milijardi evra, a njegovo učešće u bruto domaćem proizvodu (BDP) iznosilo je 60,5 odsto, a tokom prošle godine spoljni dug Srbije povćan je za 4,4 milijarde evra, pokazuje analiza Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).

Učešće dugoročnog duga u ukupnom spoljnom dugu je 87,8 odsto i povećano je za pet procentnih poena u toku prošle godine, dok je istovremeno smanjeno učešće kratkoročnog duga.

Ukupan spoljni dug može se podeliti na spoljni dug javnog i privatnog sektora.

Spoljni dug javnog sektora je u toku 2024. godine povećan za 1,9 milijardi evra, na 26,6 milijardi evra.

Spoljni javni dug na kraju prošle godine iznosio je 32,4 odsto BDP-a zemlje.

Prošle godine, spoljni dug privatnog sektora je povećan za 2,5 milijarde evra na 23,2 milijarde evra.

U odnosu na BDP, privatni spoljni dug iznosio je 28,1 odsto.

Dug banaka prema inostranstvu je u 2024. smanjen za blizu 200 miliona evra, iznosio je 3,5 milijarde evra na kraju prošle godine.

Međutim, privreda je poprilično povećala svoj dug prema inostranstvu. Tokom 2024. spoljni dug preduzeća je uvećan za 2,7 milijarde evra, a ukupan spoljni dug privrede dostigao je 19,7 milijardi evra. Spoljni dug fizičkih lica je zanemarljiv, ali je povećan sa šest na 32,6 miliona evra.

Prema podacima Narodne banke Srbije, prošle godine je za otplatu spoljnog duga izdvojeno je skoro devet milijardi evra.
Kako se navodi u analizi MAT-a, neto međunarodna investiciona pozicija (MIP) Srbije kao neto dužnika na kraju prošle godine iznosila je 52,9 milijardi evra.

Strana neto finansijska aktiva na kraju prošle godine iznosila je 51,5 milijardi evra, a tokom godine povećana je za 6,7 milijardi evra.
Najveći deo strane finansijske aktive čine devizne rezerve, koje su u 2024. godini povećane za 4,4 milijarde evra, na 29,3 milijardi evra.

S druge strane, strana neto finansijska pasiva Srbije na kraju prošle godine iznosila je 104,3 milijarde evra, što je za 9,5 milijardi više nego godinu ranije.

Najveći deo rasta zabeležen je kod stranih direktnih investicija (SDI) . Ovaj najpovoljniji oblik ulaganja je tokom prošle godine povećan za 5,4 milijarde evra, i na kraju je dostigao 60,3 milijardi evra.

Na pozitivnoj strani je smanjenje učešća negativnog MIP-a u BDP-u sa 66,6 na 64,2 odsto, kao i visoko učešće stranih direktnih investicija.

Međutim, kako se ukazuje u analizi, visok negativan neto MIP ukazuje na visoku zavisnost od inostranih sredstava, kao i na potencijalnu opasnost od izbijanja dužničke krize.

Na primer, procedure za slučaj makroekonomskih neravnoteža kao prag upozorenja za učešće neto MIP-a u BDP-u zemalja članica EU navode učešće od 35 odsto.

Takođe, neželjeno je i povećanje obaveza države po osnovu finansijskih kredita u 0224. u odnosu na 2023. za 1,4 milijardi evra, a povećane su i obaveze preduzeća, države i poslovnih banaka po osnovu dugoročnih dužničkih hartija od vrednosti za 1,4 milijarde evra.

Tekst: Danas.rs.