Iako je krajem prošle godine najavljeno da će od početka ove komunalne usluge biti skuplje, građani Srbije nikako nisu očekivali baš enormno visoke troškove za utrošenu vodu, infostan, porez na imovinu…
Od početka ove godine u pojedinim gradovima i opštinama u Srbiji povećane su cene vode, iznošenja smeća, poreza na imovinu, zatim je nedavno država povećala akcize na gorivo, duvan, grejanje na gas, alkoholna pića, a sada je na red došlo i poskupljenje struje, doduše, samo za privredu.
Iz Elektroprivrede Srbije (EPS) potvrđeno je za Danas da je u toku pregovaranje oko nove cene struje sa komercijalnim kupcima, odnosno kompanijama, kojima uskoro ističu prethodni ugovori.
Cena struje za privredu je različita od kompanije do kompanije i zavisi od onoga što snabdevač, u ovom slučaju EPS, i kupac dogovore.

Prema pisanju Nove ekonomije, nova cena struje biće uvećana od osam do 12 odsto, a EPS za Danas nije ni potvrdio ni demantovao ovu informaciju.
Voda skuplja za 17,5 odsto
Cena za isporuku i odvođene vode uvećana je za 17,5 odsto u odnosu na prošlu godinu. Tu informaciju objavilo je JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ na sajtu i tako obavestilo građane o ovom uvećanom trošku.
Kako su objasnili iz Gradskog vodovoda, rešenjem Gradonačelnika grada Beograda od 27.11.2024. godine dobijena je saglasnost na Odluku o ceni za isporučenu vodu i odvođenje otpadnih voda Nadzornog odbora JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ od 30.10.2024. godine. Predmetnom Odlukom utvrđena je cena, za isporučenu vodu i odvođenje otpadnih voda, uvećana za 17,5 % sa primenom od 01. januara 2025.
Glavni razlog za zahtevano povećanje cene je, kako su istakli, povećanje cena svih proizvodnih inputa koji direktno utiču na proizvodni proces.
Nakon korekcije cene, prosečni račun za tročlano domaćinstvo uvećano je za oko 300 dinara na mesečnom nivou.
Infostan
Od početka godine građanima svakog meseca stižu uvećani su računi za Infostan, bez obrazloženja i to za 400, 500, 1.000 pa čak i 2.000 dinara.

U novembru prošle godine najavljeno je poskupljenje ovih “objedinjenih usluga”, koje od januara nikako da se stabilizuje, a potrošači su u šoku svakog meseca kad im stigne račun od ovog preduzeća.
U septembru 2024. Beograđani su dobili zaračunate veće avgustovske naplate Infostana, kada je poskupela usluga iznošenja smeća i kabastog otpada, a još veći računi stižu od januara ove godine, kada je samo voda poskupela za 17,5 odsto, odnosno u proseku za oko 300 dinara po domaćinstvu.
Grejanje
Iako je otoplilo, grejna sezona i dalje traje. A kada je bilo najhladnije, građanima su računi za struju bili još veći.
Toplane u pojedinim gradovima Srbije, zbog rasta troškova poslovanja i cena energenata, povećale su cene grejanja prošle godine do 30 odsto.
Za poslovni prostor je sa 8,94 dinara po KWh cena povećana na 9,46 dinara po KWh, bez PDV.
Građani su u šoku od poskupljenja, koja se ne zaustavljaju, a svaki sledeći račun je neprijatno iznenađenje i sve snažniji udarac na kućni budžet. Pitanje je do koje cifre će rasti narednih meseci i od čega to zavisi.
Za naplatu po utrošku Beogradske elektrane su predložile da cena varijabilnog dela (energija) za stambeni prostor bude povećana sa 7,33 dinara po kilovatsatu (KWh) na 7,75 dinara po KWh, bez poreza na dodatu vrednost (PDV).

Porez na imovinu
Grad Beograd je još prošle godine odlučio da poveća poreza na imovinu za 2025. godinu.
Grad Beograd objavio je Nacrt odluke o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji grada Beograda za utvrđivanje poreza na imovinu za 2025. godinu.
Ovo su cene kvadrata, po zonama za ovu godinu:
Poređenjem cena navedenih u novom nacrtu odluke i poslednjoj usvojenoj odluci Grada, zaključak je nedvosmislen – sve je poskupelo. Time će porasti i osnovice za oporezivanje.
Obrazloženo je da je to povećanje u skladu sa očekivanim porastom cena u 2025. godini.
Tekst: Nova ekonomija/Nova.rs