Rukovodstvo RTS saopštilo je danas da nije nanelo štetu od milion evra svojoj kući, nego je sprečilo predsednika Upravnog odbora (UO) Branislava Klanščeka da pričini štetu od oko 14,5 miliona evra.

Činjenica je da se UO RTS, na čelu sa Klanščekom, gotovo punih godinu dana nije izjašnjavao o predlozima godišnjih ugovora sa marketinškim agencijama Dajrekt Medijom i Medija Pulom, iako je menadžment upozoravo na štetu koja može da bude naneta. Iako ga Statut obavezuje da odmah reaguje na ovako finansijski važne ugovore i da pruži objašnjenje u pisanom obliku zašto odbija da ih odobri, Klanšček je ostao nem, navodi se u reagovanju na optužbe Klanščeka.

Kako je istaknuto, takvo ponašanje je neobjašnjivo, jer se radilo o standardnim ugovorima, kakve RTS zaključuje od 2015. godine, sačinjenim u svemu u skladu sa zvaničnim cenovnicima – i u pogledu cena, i u pogledu uslova plaćanja, i u pogledu popusta, a cenovnike za 2022. godinu UO je odobrio na sednici 28. februara te godine i zavedeni su 1. marta.

Identični ugovori su i pre i posle 2022. bez ikakvih primedbi potpisivani, a već naredne 2023. godine čak je i isti Upravni odbor, u praktično identičnom tekstu, ugovore sa istim agencijama za tu godinu odobrio. Doduše, on je to uradio tek u decembru 2023, nakon što je generalni direktor RTS od REM u julu te godine tražio da ga zbog štete koju nanosi javnom servisu razreši članstva u Upravnom odboru, tvrdi rukovodstvo RTS.

Oni dodaju da RTS odluku REM po tom zahtevu i dalje čeka.

Postupanje Klanščeka pretilo je da navede agencije da budžete kojima upravljaju preusmere na druge televizije i time izazove štetu po RTS od preko 14,5 miliona evra, ali mu to nije bilo dosta i nije se tu zaustavio. Da bi opravdao svoj štetni postupak, uticao je na nezavisnog revizora, koji je svoje pozitivno mišljenje o finansijskom izveštaju RTS za 2022. preinačio u uzdržavajuće mišljenje, što se u revizorskoj struci smatra skandaloznim postupkom, ukazuje RTS.