Kosovski parlament u petak nije uspeo da izabere novog predsednika parlamenta po četvrti put, što je produžilo zakonodavnu krizu koja je sprečila napore da se formira nova vlada, više od dva meseca nakon neubedljivih izbora.
Prema Ustavu, kako piše Rojters, predsednik parlamenta mora biti izabran pre nego što pobednik izbora može da formira vladu, ali bez međustranačke podrške to se pokazalo teškim.
Zastoj je otkrio duboke podele.
Na parlamentarnim izborima 9. februara, nakon kampanje u kojoj je odlazeći premijer Aljbin Kurti nazvao opoziciju „životinjama“ i „lopovima“, njegova stranka Vetevendosje je osvojila prvo mesto, ali nije obezbedila apsolutnu većinu.
Opozicione stranke, koje su rekle da neće ući u koaliciju sa njegovom strankom, delimično krive Kurtija za eskalaciju tenzija na severu Kosova, gde su većina stanovnika Srbi, opisuje Rojters.
Podeljena politička scena mogla bi dovesti do prevremenih izbora kasnije ove godine ako se ne formira vlada.
Kurtijeva kandidatkinja za predsednika parlamenta, odlazeća ministarka pravde Albulena Hadžiju, dobila je u petak 57 glasova, što je nepromenjeno u odnosu na prethodna glasanja i manje od potrebne većine od 61 mesta.
Parlament se mora ponovo sastati za 48 sati kako bi održao još jedno glasanje. Opozicione stranke su zatražile od Kurtija da promeni kandidata, ako želi njihovu podršku.
„Ne postoji volja političkih stranaka da se konstituiše parlament“, rekla je Hadžiju nakon glasanja.
Po zakonu, parlament mora da nastavi da se sastaje dok se ne izabere predsednik parlamenta. Nakon toga, predsednica će Kurtijevoj stranci dati mandat za formiranje nove vladajuće koalicije.
Ako Kurti ne uspe, mandat će biti dodeljen drugoplasiranoj Demokratskoj partiji Kosova, a ako oni ne uspeju, trećeplasiranoj stranci Demokratski savez Kosova.
Ako svi napori propadnu, predsednik može da raspiše vanredne izbore – ishod koji mnogi analitičari očekuju.
Tekst: Danas.rs