Samostalna narodna poslanica Slavica Radovanović optužila je danas vlast za kršenje Ustava, zakona i svih ostalih dokumenata koja se odnose na prava i zaštitu građana zloupotrebom Bezbednosno informativne agencije (BIA).

Zato poziv studentima ili bilo kom državljaninu Srbije na „prijateljski razgovor“ nije formalno, niti pravno regulisan, odnosno ne postoji, naglasila je Slavica Radovanović u pisanoj izjavi, ukazujući da Zakon o krivičnom postupku predviđa razgovor sa građaninom samo radi prikupljanja potrebnih obaveštenja, i to isključivo pisanim pozivom, uz naznaku razloga, mesta i vremena obavljanja razgovora i obavezno sačinjavanje službene beleške o sadržaju razgovora s primedbama lica sa kojim se obavlja razgovor i kome se mora dati primerak takve beleške.

„Ovakva samovolja, bahatost i zloupotreba vlasti govori samo o jednoj stvari, a to je skloniti ucenjivati, uništiti i slomiti svakog ko drugačije misli i predstavlja opasnost po doživotnu vladavinu Srpske napredne stranke“, navela je Slavica Radovanović.

FOTO: Fonet

Prema njenim rečima, sve te radnje sprovode se pod palicom isključivo nestručnih i nekompetentnih partijskih kadrova, spremnih na svaki nezakoniti čin, samo da bi ostali na vlasti i dodvorili se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, jer on ih drži na vlasti, u šaci, gospodari i upravlja njihovim životima, na šta svi oni svesno i interesno pristaju.

Bezbednosno-informativna agencija, može da prisluškuje i organizuje tajno praćenje, istina pod drugim uslovima i po drugačijem postupku od praćenja i prisluškivanja koje se vrši u krivičnom postupku.

Slavica Radovanović naglasila je da su za primenu posebnih mera iz Zakona o BIA potrebni su obrazložen predlog direktora agencije i odobrenje predsednika Višeg suda u Beogradu.

„Budući da u Srbiji, dolaskom na vlast SNS malo toga funkcioniše onako kako je predviđeno zakonom, zato se i nameće logično pitanje, a to je kakva je zapravo uloga tužilaca koji zajedno sa sudijom za prethodni postupak – nekadašnjim istražnim sudijom – treba da ubede sud da su u specifičnim uslovima, osim klasičnih predistražnih radnji, neophodan je i tajni nadzor komunikacija“, navela je Slavica Radovanović.