„Priština je na Kosovu, a ne u Srbiji“, poručio je kosovski policajac kada smo na administrativnom prelazu Merdare pokušali da pređemo sa srpskom ličnom kartom koju izdaje Policijska uprava za Prištinu, sada izmeštena u Niškoj Banji.

Nova usmena policijska uredba navodno stupila je na snagu u petak, da na administrativnim prelazima između Kosova i Srbije više nije moguće proći sa srpskim ličnim kartama koje se izdaju na imena gradova na Kosovu, izmeštenih u centralnom delu Srbije, piše Gračanica Online.

Uputili smo se na prelaz Merdare da to i proverimo i kosovski policajac nas je upitao da li imamo kosovsku ličnu kartu, kada smo predali srpsku ličnu kartu na kojoj piše PU za Prištinu. Odgovorili smo da nemamo i poručio nam je da se vratimo.

„Priština je na Kosovu, a ne u Srbiji. Ovaj dokument za nas nije validan“, odgovorio je policajac.

„Na osnovu ličnog primera znam, da moj brat koji trenutno ne može ili nije u mogućnosti da izvadi kosovsku ličnu kartu, ne može da obiđe oca i majku u Gračanici. Ovo je još jedan, ali bukvalno najbrutalniji pritisak. Imali smo dinare, imali smo zatvaranje institucija, sada imamo i dokumenta. Ja ne znam kuda dalje i dokle dalje“, rekao nam je jedan meštanin Gračanice, koga smo upitali kako komentariše novu uredbu kosovskih institucija.

Dok smo boravili na Merdaru, policajci i carinici su nam potvrdili da je ova uredba usmeno stupila na snagu u petak. Građani zbunjeni.

„Imamo situaciju da lična dokumenta koja priznaju, ne samo, čitav region, već i čitava Evropa, uključujući i svet, jednostranom odlukom Prištine prestaje da važe. Ukidanjem ličnih dokumenata koje izdaje Policijska uprava bilo ona privremena, paralelna ili bilo kakva druga je jasan dokaz da Priština ne haje ni za Ustav, ni za slobodu kretanja, a najmanje za ljudska prava“, kaže sagovornik.

A Evropska unija je još 2022. godine objavila da imaju „evropsko rešenje“, kada je između Beograda i Prištine u dijalogu kojim posreduje Evropska unija, dogovoren sporazum o ličnim dokumentima, a nakon trinaestodnevnih barikada na severu Kosova.

Beograd je dozvolio da kosovska dokumenta mogu da se koriste u Centralnoj Srbiji, uz disklejmer na administrativnim prelazima, na kome je navedeno da ovo ne znači priznanje Kosova, već neometana sloboda kretanja građana. Priština se obavezala da će srpska dokumenta, i ona na kojima su navedeni kosovski gradovi, nesmetano moći da se koriste na Kosovu.

Izgleda da od petka ovaj dogovor više ne važi, a Evropska unija nam nije odgovorila na upit da prokomentariše novu uredbu kosovskih institucija da zabrani ove lične karte.

„Stiče se utisak da svaka administracija, nova administracija koja sedne bilo gde u Briselu sa sobom donosi neke nove sporazume, način na koji ih tumači, tako da, šta god da se tamo dogovori u Briselu izgleda se lomi preko leđa Srba na Kosovu“, zaključuje naš sagovornik iz Gračanice.

A preko leđa Srba se nova odluka kosovskih institucija sprovodi tiho. Zanemaruje se činjenica da mnogi građani srpske nacionalnosti ne mogu da izvade kosovska dokumenta, jer, ili nisu rođeni na Kosovu, ali tu žive, ili im je iz nekog razloga oduzeto državljanstvo, pa ne mogu da ga povrate.

Zakon za strane državljane je jasan, potrebno je da poseduju boravišnu dozvolu u trajanju od pet godina, da ispunjavaju uslove, poput poštovanja ustavnog poretka i poznavanje jednog od zvaničnih jezika Kosova (albanski ili srpski). Sada su Srbi, koji dugi niz godina ili ceo život žive na Kosovu, postali strani državljani na svom vekovnom ognjištu.

Kosovske institucije kada su izdale novu uredbu da ne priznaju srpske lične karte Policijskih uprava kosovskih gradova izmeštenih u Centralnoj Srbiji, nisu naveli da li imaju alternativno rešenje upravo za ove građane koji jedina dokumenta koja imaju su sada „zabranjena“ i koji ne mogu da dobiju kosovska.

To smo upitali i Ministartsvo unutrušnjih poslova Kosova, ali do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili.

Tekst: Danas.rs.