“Režim nepovratno gubi legitimitet usled velikog opštenarodnog bunta čiji su glavni protagonosti srpski studenti”, ocenjuje politički analitičar i direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

On u izjavi za portal “Simptom” iako napominje da je kriza u srpskom društvu takva i tolika da ju je gotovo nemoguće kontrolisati – pogotovo, kaže, to nije u stanju vladajući režim – nije mogao da proceni i njen ishod, navodeći da bi to bilo moguće da su okolnosti u našoj zemlji drugačije.

“Izbori, redovni ili vanredni, u normalnim okolnostima bi svakako bili rešenje nagomilanih društvenih tenzija, ali u Srbiji deluje kao teško zamisliva činjenica da vladajući naprednjaci pod bilo kojim okolnostima i bilo kada mirno predaju vlast drugome; dogovor dve suprotstavljene i antagonizovane strane o minimumu fer i poštenih izbornih uslova ne deluje mi kao realan i ostvariv, te s tim u vezi ne vidim kako bi se čitava priča raspetljala. Jedino uz jedan žestok pritisak evropskih institucija i političara možda je moguće doći do nekakvog rešenja”, istakao je Popov.

Prema njegovom mišljenju, u aktuelnoj krizi režim je propustio priliku za pregovore.

“Propušten je momentum da se pregovara sa protestantima i pobunjenim delom društva. Vlast od prvog dana kada su protesti počeli nema pravi odgovor na krizu i to je bilo očigledno. Mislim da je pređena crta kada je mogla da traži kompromis i pregovara. Ovako ulazimo u sve ozbiljnije i ozbiljnije faze”, kaže sagovornik.

Na pitanje o doprinosu studenata čitavoj stvari i antirežimskom buntu, Popov odgovara “da nije bilo studenata sigurno je da bismo i nadalje, gotovo unedogled, imali status kvo”.

“Studenti su uradili mnoge važne stvari, do srži raskrinkali kriminalnu i koruptivnu hobotnicu SNS-a, uspeli u nameri da podignu energiju kod građana i praktično je drže visokom sve vreme. Takođe, vešto su uspevali da dosegnu do evropskih partnera i institucija gde su ukazivali na anomalije režima, koji je zapravo po svim kriterijumima antievropski. Oni su svojim akcijama i do Brisela i do Strazbura osvešćivali EU da ne treba da podržava jedan takav režim”, naglašava Popov.

Upitan očekuje li ipak raspisivanje vanrednih izbora u nekom skorijem roku, analitičar kaže da se iz dosadašnjeg iskustva sa režimom da zaključiti da će do izbora doći “onda kada pripreme sve moguće manipulacije kako bi mogli da proglase pobedu”.

“Vučić je pribegavao vanrednim izborima i dosad se na njih oslanjao onda kada je bio siguran da će pobediti. To su bile izborne prevare i krađe, sa lažnim biračkim spiskovima, ucenama, zastrašivanjima, podmićivanjima i svakojakim korumpiranjima birača. Suprotno, Vučić ih nije raspisivao ni u jednom slučaju gde nije bio siguran da će pobediti. Isto možemo da očekujemo i ubuduće”, nagovestio je Popov, ističući da su u vlasti svesni da će “dobar deo njihovih funkcionera, zbog stepena ogrezlosti u korupciju, kada siđu s vlasti, završiti u zatvoru”.

Otuda, kaže, u njihovim redovima strah i pojačani vid represije kome svedočimo poslednjih nedelja, “kojima se pokušava grčevito braniti sadašnja pozicija, na duge staze neodrživa”.

“Međutim, to je mač sa sve oštrice. Kako oni pojačavaju represiju, to dovodi do drugačijeg efekta i ljudi postaju sve više besni. Taj bes zbog represije širi se kao epidemija i vidimo sa koliko žara i energije se protestuje u Užicu poslednjih dana, zatim u Novom Sadu ali i drugim mestima. Građani su, čini se, ovoga puta, uporni da istraju u svemu”, zaključio je Popov.

Simptom/M. M.