Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) kritikovao je najavu uvoza radne snage iz Gane, ocenivši da takav potez predstavlja pogrešan pristup rešavanju problema nedostatka radne snage u Srbiji. Predsednik POKS-a i narodni poslanik Vladimir Jelić poručio je da država umesto toga treba da se okrene sistemskim merama, pre svega smanjenja poreza za poslodavce, koje će omogućiti mladima da ostanu i rade u Srbiji.

„Umesto da stvori uslove za pristojne plate smanjenjem poreza i doprinosa, vlast bira da uvozi radnike iz trećih zemalja, što može dovesti do socijalnih i bezbednosnih problema s kakvima se suočavaju zapadne zemlje“, rekao je Jelić.

On je istakao da bi poreske olakšice za poslodavce koji zapošljavaju radnike u deficitarnim profesijama, uz obavezu da za taj iznos povećaju plate, podstakle zapošljavanje i zadržale mlade u zemlji.

„Mladi bi ostali u Srbiji ako bi mogli da zarade više i ako bi osetili da žive u politički stabilnom i pravednom sistemu“, naglasio je lider POKS-a.

U saopštenju stranke navodi se i da postoji dublja, politička pozadina sporazuma Srbije i Gane, jer obe zemlje dele, kako tvrde, slične sistemske probleme – od korupcije i zagađenja do prezaduženost i ograničenih građanskih sloboda.

„Ovo nije ekonomski dogovor, već način da se obe države reše mladih koji su najspremniji na otpor režimu. Srbija šalje svoje mlade u EU, a Gana svoje u Srbiju“, zaključio je Jelić.