Gotovo sva reprezentativna udruženja u kulturi, njih dvadesetak obratila su se javnosti povodom lošeg stanja u ovoj oblasti, a naročito zbog nepočinstava resornog Ministarstva kulture.

Iako bi Ministarstvo kulture, prema Zakonu o Ministarstvima, trebalo da vodi računa o razvoju i unapređenju kulture i umetničkog stvaralaštva i da, između ostalog, obezbeđuje materijalnu osnovu za delatnosti u svim područjima kulture nedavno činjenje ukazuje na, u najmanju ruku, nemar spram sopstvenih obaveza koje im nalaže zakon, tvrde u zajedničkom saopštenju sva reprezentativna udruženja u kulturi.

Ocenjuju i da Ministarstvo kulture „svesno žrtvuje interese kulture radi političkih ciljeva“.

Podsećaju da je Vlada Republike Srbije 6. februara donela Rešenje o prenosu u Tekuću budžetsku rezervu sredstava utvrđenih Zakonom o budžetu za 2025. godinu, kojim je Ministarstvu kulture oduzeto 371.575.000,00 dinara.

– S obzirom na to da je Ministarstvo kulture deo Vlade Srbije, te da je očigledno učestvovalo u donošenju Rešenja, možemo pretpostaviti da ono u ovakvom umanjenju budžeta za kulturu ne vidi nikakvu koliziju sa svojim zakonskim obavezama, ili da pak ne smatra te obaveze dovoljno važnim da bi se suprotstavilo donošenju Rešenja koje onemogućava njihovo obavljanje – navode udruženja.

Naglašavaju da je „mizeran procenat koji Ministarstvo kulture već decenijama dobija iz budžeta sad dodatno smanjen uz blagoslov ili makar prećutno odobravanje samog ministarstva“.

– Među oštećenima ovim derogiranjem Zakona o budžetu našla su se i reprezentativna udruženja u kulturi, koja obavljaju povereni posao za Republiku Srbiju, to jest vode evidenciju lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u kulturi, odnosno samostalnih umetnika, stručnjaka u kulturi, saradnika i izvođača kulturnih programa, i vode brigu o njihovom socijalnom statusu. Zakonom o budžetu za 2025. godinu bilo je predviđeno da za 34 reprezentativna udruženja bude izdvojena ionako nedovoljna suma od 65.000.000,00 dinara. Rešenjem o prenosu u budžetsku rezervu sredstva za finansiranje poverenih poslova umanjena su za 16.250.000,00 dinara i sada iznose 48.750.000,00, što je iznos koji su udruženja dobijala pre epidemije Kovida-19, a nezvanična inflacija na nivou redovnih troškova je po svoj prilici otad premašila 100 procenata, što svi građani znaju na primeru sopstvenog domaćinstva- napominju udruženja.

Podsećaju da reprezentativna udruženja u kulturi obavljaju sve poslove u vezi sa socijalnim statusom oko 3.000 samostalnih umetnika i stručnjaka u kulturi, koliko ih ima u našoj zemlji. Takođe i da isti ti samostalni umetnici stvaraju minimum 60 procenata celokupne kulturne i umetničke produkcije u Republici Srbiji.

– Uprkos tome, Ministarstvo kulture ne vidi nikakvu smetnju u tome da svoju brigu za ove nezamenjive kulturne stvaraoce i reprezentativna udruženja koja ih okupljaju finansira sa 48.750.000,00 dinara. Uzgred, Rešenje o prenosu budžetskih sredstava u rezervu ne predviđa umanjenje administrativnih troškova samog Ministarstva kulture kao organa vlasti, odnosno materijalnih troškova, u koje spadaju plate, putovanja, nagrade, obnova opreme i drugo. Nameće se zaključak da je nesmetano funkcionisanje organa koji treba da obezbeđuje sredstva i uslove za funkcionisanje kulture važnije od same kulture – ukazuju reprezentativna udruženja uz napomenu da je „državna politika prema kulturi već decenijama nedopustivo restriktivna, a nove mere, kojima se iz oskudnog budžeta za kulturu izdvajaju procentualno najveći iznosi, uzgred za nejasnu namenu, prete da ionako ivično stanje u kom se nalazi celokupna kultura pretvore u beznadežno“.

Reprezentativna udruženja za područje književnosti Udruženje književnika Srbije, Srpsko književno društvo i Udruženje književnih prevodilaca Srbije obratila su se 11. februara Ministarstvu kulture s pozivom da donese Rešenje o finansiranju poverenih poslova u skladu sa Zakonom o budžetu za 2025. godinu, pre nego što je taj Zakon derogiran Rešenjem Vlade, ali da do danas nisu dobila odgovor, zbog čega su prinuđena da se obrate javnosti.

Ovo saopštenje potpisali su:  Udruženje književnika Srbije, Srpsko književno društvo, Udruženje književnih prevodilaca Srbije, Udruženje dramskih umetnika Srbije, Udruženje kompozitora Srbije, Srpski PEN centar, Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine, Srpsko arheološko društvo, Udruženje filmskih glumaca, Udruženje naučnih i stručnih prevodilaca Srbije, Udruženje likovnih umetnika Srbije, Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije, Udruženje kompozitora Vojvodine, Savez dramskih umetnika Vovodine, Udruženje arhitekata Srbije, Udruženje muzičara džeza, zabavne i rok muzike Srbije, Bazaart, Nacionalni komitet Icom Srbija i Udruženje muzikih umetnika i izvođača Vojvodine.