Kako se zaštiti od gripa tokom zime i koje su novine u ovoj godini? Za sezonu 2024/2025. godinu Institut „Dr Milan Jovanović Batut“ je ugovorio 339.100 doza vakcine protiv gripa, četvorovalentnih (Influvac tetra) proizvođača Abbott Biologicals i trovalentnih vakcina (Torvaxflu) proizvođača Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak”. Vакcinаciја sе sprоvоdi nа vакcinаlnim punкtоvimа u nаdlеžnim dоmоvimа zdrаvljа, оd pоnеdеljка 7. окtоbrа.
Istovremeno sa vakcinacijom protiv gripa, posebno ugroženim građanima se savetuje i vakcina protiv pneumokoka, izazivača teškog oboljenja pluća, sa mogućim komplikacijama potencijalno opasnim po život.

Pneumokokna vakcina je jako dobra zaštita, prima se jednom u životu, u jednog dozi i dostupna je u u domovima zdravlja tokom cele godine.

U Srbiji se od oktobra 2020 godine kao sezonska vakcina protiv gripa primenjuje vakcina TorVaxFlu, čiji je distributer Institut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”.

 Vakcina TorVaxFlu je trovalentna i sadrži dva antigena virusa A i jedan antigen virusa B i preporučena je osobama starijim od 18 godina. Ne daje se trudnicama, dojiljama, deci, za razliku od četvorovalantne koja nema ova ograničenja i mogu da je prime deca od šest meseci pa nadalje.
Ko treba da primi sezonsku vakcinu protiv gripa:

1. Trudnice;
2. Lica starija od šest meseci života sa:
hroničnim poremećajima plućnog sistema (uključujući astmu),
hroničnim poremećajima kardiovaskularnog sistema (isključujući hipertenziju),
metaboličkim poremećajima (uključujući šećernu bolest i gojaznost sa BMI> 40),
bubrežnom disfunkcijom,
hroničnim neurološkim poremećajima,
lica sa malignim oboljenjima, bez obzira na trenutni terapijski status,
imunosupresijom (uključujući lica sa HIV/AIDS, osobe sa funkcionalnom ili anatomskom asplenijom i dr.),
izvršenom transplantacijom tkiva i organa/tokom pripreme za transplantaciju (za transplantaciju hematopoetskih matičnih ćelija,

3. Lica starija od 65 godina;

4. Članovi porodice osoba u povećanom riziku od komplikacija kod kojih je kontraindikovano davanje vakcine

dr Slavica Plavšić

Imunizacija se preporučuje i za lica koja se smeštena i zaposlena u gerontološkim centrima; u socijalno-zdravstvenim ustanovama i kod lica zaposlenih u tim ustanovama, za zaposlene u zdravstvenim ustanovama.
(Preporuke Zavoda za javno zdravlje Beograd)

Vakcina i imunitet

Za imunizaciju se koriste inaktivisane influenca vakcine (trovalentna ili četvorovalentna, pred početak sezone gripa. Vakcina se daje u količini od 0,5 ml, intramuskularno ili duboko subkutano

Vreme neophodno za sticanje imuniteta, je dve do tri nedelje nakon vakcinacije, a postvakcinalni imunitet varira i traje od tri do šest meseci, koliko i sezona gripa, tako da je vakcinacija protiv sezonskog gripa potrebna svake godine. Vakcina protiv gripa je po tipu inaktivisana vakcina, daje se decenijama i veoma je bezbedna.

Postoji veliki broj različitih virusa gripa i oni mutiraju i menjaju se vrlo često. Zato je veoma važno znati koji su virusi dominantni u kojoj sezoni da bi se upotrebio upravo antigen tog virusa za modifikovanje vakcine.
SZO ima 136 laboratorija širom sveta koje stalno prate viruse koji cirkulišu i vakcina protiv gripa se modifikuje dva puta godišnje.

Šta je sezonski grip i koji su simptomi?

Grip ili influenca je teško virusno oboljenje organa za disanje koje se pojavljuje sezonski a prenosi se kapljičnim putem. Ovu bolest izaziva virus gripa i od trenutka infekcije do pojave simptoma može proći od nekoliko sati do tri dana. Bolest počinje naglo, a simptomi su: bol u grlu, zapušen nos, suvi kašalj ili promuklost i uglavnom se ispoljavaju posle jednog ili dva dana. Zatim umor, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, malaksalost, mučnina, pospanost, dezorijentisanost i gubitak apetita. Oboleli mogu imati povišenu temperaturu i do 40 stepeni, posebno u prva tri dana od inficiranja, a uobičajeno je da temperatura ostane povišena četiri do šest dana. Komplikacija koja se najčešće javlja je upala pluća, ali grip može dovesti i do srčane slabosti, aritmije i neuroloških tegoba.

Do smrtnog ishoda može doći usled zahvaćenosti infekcijom celih pluća, ali  takvi slučajevi su srećom veoma retki.

Vakcina protiv sezonskog gripa je značajna sama po sebi, a još je značajnija kada su u toku mnogobrojne respiratorne infekcije, a i korona virus je još uvek veoma aktuelan.

Prisustvo virusa korone dokazuje se testiranjem, a virus gripa se potvrđuje virusološkim analizama.

Pored kovida 19 i gripa postoje još i mnoge druge sezonske virusne infekcije praćenje sličnim simptomima koje su ovih dana izuzetno prisutne, naročito u dečjem uzrastu.

Grip je ove godine rano stigao u Srbiju (početak oktobra)! Potvrđen je prvi slučaj gripa izazvan virusom tipa AH1 kod pacijentkinje koja ima 39 godina i prateće bolesti (komorbiditeti). Interesovanje za vakcine protiv gripa je i ove godine izuzetno veliko, a procedura je krajnje jednostavna. Vakcina je spakovana, jednodozna, i daje se intramuskularno u deltoidni mišić (nadlaktica).
Nuspojava praktično nema ili su vrlo blage. Vakcinalni imunitet se razvija za oko dve nedelje od prijema vakcine. Zaštita od gripa je oko 60% i traje oko tri meseca kod starijih osoba do šest kod mlađih.

Za razliku od predhodnih godina, Torlakova vakcina se ove godine daje svima koji su stariji od 18. godina. U uputstvu više ne stoji odrednica da se vakcina daje osobama od 18-60 godina. Posebno se forsira u domovima za stare, a kažu da se nudi i skupštini i tamo je primaju uglavnom poslanici iz redova vladajuće koalicije. Što se tiče vakcinacije poslanika, vest je vrlo dobra, jer će moći da se utvrdi efektivnost i jedne i druge vakcine u uslovima „homogenog mešanja“.

Da li će ovom vakcinom zaista biti zaštićene naročito osobe iz domova za stare, teško da ćemo saznati, jer se iz tih ustanova podaci praktično ni ne objavljuju. Detaljnu analizu o imunizaciji za svaku sezonu, sveobuhvatnu statističku obradu i još mnogo toga, trebalo bi da uradi Institut za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut. Ali su oni ove godine zauzeti obeležavanjem stogodišnjice postojanja i rada ove eminentne ustanove i dodelom nagrada.

Za posebne zasluge za unapređenje javnog zdravlja, naročito u vreme epidemije kovida, nagrade su uručene predsedniku republike Aleksandru Vučiću i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.

Javno zdravlje je toliko unapređeno da je Srbija bila među tri države sa najvišom stopom smrtnosti.

“ Za prvih 30 meseci pandemije Srbija je imala višak smrtnosti od 63.000 stanovnika. S viškom preminulih od preko 900 na 100.000 stanovnika, Srbija je zauzela neslavno treće mesto u svetu, iza Bugarske i Litvanije. Sve u svemu, Srbija je platila nerazumno visoku cenu.“ –  prof. Dragan Delić

U međuvremenu, FDA je odobrio vakcinu za sezonski grip u obliku nazalnog spreja za kućnu upotrebu za samog pacijenta (aplikaciju ne radi zdravstveni radnik). To bi trebalo da smanji antivaksersko rasploženje i strah od igle i poveca obuhvat vakcinacijom, barem kod najugroženijih. Vakcina je zasnovana na oslabljenom obliku živog virusa, počeće da se primenjuje od sledeće jeseni, a isporučivaće   se korisnicima nakon skrininga.

Ko može da primi ovu vakcinu

Svako ko je stariji od 18 godina moći će da daje vakcinu sebi ili drugoj osobi, a odobrena je za upotrebu kod svih od dve do 49 godina. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), sezonski grip inficira oko milijardu ljudi svake godine, a oko  650.000 se završi smrtnim ishodom od nastalih komplikacija.

Trenutna stopa vakcinacije od gripa u USA za starije od 18 godina je 44.9%.

Dr. Slavica Plavšić