Posle duže najave, u Klinici za pulmologiju Beograd, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, 7. novembra 2024. godine, započet je skrining program za karcinoma pluća. Radiće se svakim radnim danom posle 14 časova, a uključene su sve beogradske opštine.
Kriterijumi za skrining su sve osobe starije od 50 godina, sa pušačkim stažom dužim od 30 godina i oni koji imaju porodično opterećenje ovom bolešću. Skrining je besplatan za sve pacijente i nije potreban nikakav uput.
Ono što je potrebno uraditi je da pozovete telefonom Kliniku za pulmologiju i dobićete tačan termin.
Broj telefona klinike za zakazivanje je: 066/267268 svakim radnim danom do 20 časova
„Na skrining za rano otkrivanje raka pluća, već prvog dana se javilo 170 građana, interesovanje je ogromno i skoro do kraja novembra su popunjeni termini“, izjavio je dr Spasoje Popević, zamenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije.
Građani su zainteresovani, ali su već počeli da se žale na to kako je jako teško dobiti telefonsku vezu, tako da je očigledno potrebno uvesti još neku telefonsku liniju kako se ne bi obeshrabrili zbog toga i odustali od pregleda oni kod kojih postoje indikacije.
Druga primedba se odnosi na to što su skriningom obuhvaćeni samo građani Beograda, a ne i zainteresovani iz drugih mesta u Srbiji.
Klinika za pulmologiju ima optimalne uslova da organizuje skrining za rano otkrivanje raka pluća za građane iz Beograda, a kasnije će se uključiti i druge klinike. Ova ustanova ima aparat za skrining – „niskodozni skener“ čija je doza zračenja šest puta manja od standardnog skenera.
Rano otkrivanje karcinoma pluća sprovodi se snimanjem niskodoznim skenerom (LDCT) kojim se detektuju manje tumorske promene, koje nije moguće videti uobičajenim dijagnostičkim postupkom kao što je rendgenski snimak pluća. Pregled nisko-doznim skenerom podrazumeva serije uzastopnih rendgenskih snimaka stvarajući trodimenzionalne, precizne snimke pluća. Ovaj pregled je brz, bezbolan i kratko traje. Doza zračenja nisko-doznog skenera je relativno mala, šest puta manja nego kod običnog skenera, a rizici po zdravlje su minimalni.
Ako je nalaz CT snimka uredan, u granicama normalne, ti pacijenti se neće pozivati.
Međutim, ukoliko se nađe neka promena na skeneru, onda će se vršiti pregled pulmologa i dalja dijagnostika. Ako se rak pluća otkrije u ranom stadijumu, on se može i izlečiti.
Rak pluća je najčešći i najsmrtonosniji karcinom u Srbiji i svetu. U našoj zemlji, godišnje oboli više od 7.000, a premine oko 5.000 ljudi. U proseku, svakog dana oboli skoro 20 novih pacijenata, a čak 13 izgubi bitku sa karcinomom pluća. Praktično na svaka dva sata, u Srbiji jedna osoba premine od raka pluća.
Vodeći uzročnik raka pluća je pušenje. Međutim, rak pluća više ne mora da bude smrtonosna bolest, jer rano otkrivanje i savremeno lečenje mogu omogućiti izlečenje ili prevesti bolest u hroničnu, što omogućava da se pacijent prati, leči i da može imati dug i kvalitetan život. „Rezultati nacionalnih trajala sa velikim brojem ispitivanih pacijenata su pokazali da je kod osoba koje su bile podvrgnute godišnjem skrining pregledu sa niskodoznom kompjuterizovanom tomografijom smanjena smrtnost od karcinoma pluća do 20% tokom perioda praćenja od 10 godina, u poređenju sa osobama kod kojih je skrining rađen godišnjom radiografijom grudnog koša“- izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Srbija je postala prva zemlja Zapadnog Balkana koja će skriningom dijagnostikovati karcinom pluća, rečeno je na konferenciji za novinare u Klinici za pulmologiju održanoj 17.oktobra 2024.godine. Nažalost, kod više od 70 odsto pacijenata karcinom pluća se otkrije u poslednjem stadijumu bolesti, kada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene.
Srbija je na drugom mestu u Evropi po broju obolelih i preminulih od raka pluća.
Mnoge zemlje su ranim skriningom obolevanje i umiranje od raka pluća snizile za čak 40-50 odsto.
Skrining programi predstavljaju kompleksne javno zdravstvene aktivnosti čiji je osnovni cilj rano otkrivanje bolesti i smanjenje smrtnosti od te bolesti na teritoriji koju program obuhvata. Što se bolest ranije otkrije, rezultati lečenja su bolji. Rano otkrivanje pruža velike mogućnosti za primenu hirurških intervencija i povećava šansu za trajno izlečenje nekog oblika maligniteta.
Projekat skrining programa na rak pluća je prvi put započet pre tri godine u Institutu za plućne bolesti Vojvodine Sremska Kamenica, a zatim i u Subotici i Vrbasu. Rezultati koji su do sada postignuti, ocenjuju se kao jako dobri.
Republika Srbija je započela sa postepenim uvođenjem organizovanog skrininga raka grlića materice, raka debelog creva i raka dojke još 2012. godine, ali rezultati koji su do sada postignuti nisu zadovoljavajući. Iako skrining postoji, stopa obolevanja i smrtnost je i dalje jako visoka. Neefikasnost do sada sprovedenog skrininga može se objasniti nedostatkom medicinskog kadra i opreme, lošom organizacijom skrining programa, problemima u zdravstvenim ustanovama jer nije jasno odvojen skrining od redovnih preventivnih pregleda, neefikasnom sistematizacijom podataka u zdravstvenom sistemu, dugom vremenu čekanja kako na rezultate, tako i na dijagnostiku, a zatim i predugo vreme da se započne sa odgovarajućom terapijom.
*Uskoro detaljnije o karcinomu pluća, najčešćem i najsmrtonosnijem tumoru u Srbiji i u svetu.
Dr Slavica Plavšić
FOTOGRAFIJE: Privatna arhiva