Briž je bez sumnje jedan od najorganizovanijih klubova Evrope, a tu čast duguje fantastičnoj omladinskoj školi i razgranatoj skauting službi, piše Mozzartsport.

Kao nekad Porto Žozea Murinja. Ili Borusija Dortmund Jirgena Klopa. Ili Ajaks Dušana Tadića. Dobro, možda Klub Briž nije baš dobacio do same završnice, ali ovaj novi format Lige šampiona i jeste osmišljen baš kako bi se ta situacija izbegla i kako bi velikani mogli da akumuliraju milione dok razmenjuju lopte jedan s drugim. Međutim, nov sistem ogolio je istinu koja ne prašta: novac je bitan, ali novac nije presudan i to što si bogat ne znači da si najbolji. Pa će tako večeras takmičenje završiti Real Madrid ili Mančester Siti, već je ispao Milan, a dalje idu – Fajenord i Klub Briž, junak ove naše priče.

Jer Briž nije ovde slučajno, niti je kao svojevremeno Ajaks godinama čekao zlatnu generaciju da joj pridoda Tadića i povede je ka polufinalu Lige šampiona. Ne, Briž polako i sigurno uspeva da se izbori za imidž jednog od najvećih malih klubova Evrope. Na “Jan Brejdel“ stadionu se tačno zna šta ko radi i ovaj rezultat nije nikakva senzacija, jer Briž je u osmini finala Lige šampiona bio i pre dve sezone (u grupi bio ispred Bajer Leverkuzena i madridskog Atletika, zatim ga izudarala Benfika), a prošle je igrao polufinale Lige konferencije i ispao od Fjorentine.

Doduše, ove sezone jeste imao malo sreće u prvoj fazi takmičenja. Prošao je tek kao 24, poslednji dakle. Iza sebe ostavio zagrebački Dinamo i to samo na osnovu bolje gol razlike. Da je, recimo, Dinamo od Bajerna izgubio sa 2:6, a ne sa 2:9, hrvatski tim bi išao u baraž. Ovako, otišao je Briž. Nikome nije pretio, jer je u prvoj fazi lako gubio od Borusije, Milana i Sitija. Ali je savladao Šturm, pa uz malo sreće Aston Vilu, zatim Sporting, igrao nerešeno sa Seltikom u Glazgovu i Juventusom kod kuće.

I onda se obrušio na Atalantu.
“Bajka je ovog puta u Flandriji, a sa istim bojama i talentovanom akademijom Briže je Atalanti ukrao ulogu. I dobio je boljim fudbalom, brzinom, intenzitetom i agresijom, svime onim što je poslednjih godina Atalantu činilo tako uspešnom“, pisala je italijanska La Stampa, usput se dotakavši jednog od temelja Brižovog uspeha.

Omladinske akademije naravno. Jer na njoj i na maestralnoj skauting službi izgrađen je moderan Klub Briž. Primera radi, u Bergamu sinoć Briž je u startnih 11 imao četvoricu momaka koje je sam i lansirao: levog beka Hoakina Sejsa, štopere Brendona Mehelea i Maksima de Kujpera, te apsolutnog junaka večeri 19-godišnjeg Šemsdina Talbija, dvostrukog strelca protiv Atalante.

Talbija je Briž doveo još kao desetogodišnjaka, kada on nije ni znao holandski jezik koji se govori u Flandriji, pa je otac svakog dana svakog dana prelazio 100 kilometara od Molenbeka do Briža da mu donese hranu za narednu nedelju, jer mu se ona u klubu baš ni ije dopadala. Čuli ste naravno za Molenbek, poslednjih godina nažalost najpominjanijoj belgijskoj destinaciji posle silnih terorističkih napada i čuvenoj po brojnoj imigraciji iz severne Afrike. I Šemsdin je iz Magreba, Marokanac. I mnogo bitnije: paklen igrač! U Brižu su to odmah shvatili i mada su znali da će sa brzinom od 35,9 kilometara na čas zasigurno da igra u napadu gurali su ga na beka, samo da bi tada buckastom dečkiću razvili radne navike i naučili da igra odbranu. Kad je to savladao, gurnut je napred.

Talbi, najmlađi Belgijanac sa dva gola u jednom meču Lige šampiona, samo je jedna od brojnih uspešnih priča Brižove akademije. Ona je recimo izrodila i Loisa Opendu, koji je posle otišao u Lans za 15.390.000 evra. Ili Šarla de Ketelarea, koji je sa cenom od 37.500.000 evra i dalje najskuplja Brižova prodaja.

FOTOGRAFIJE: YouTube Arena sport

Tu dolazimo do drugog stuba Brižovog uspeha, a to je – skauting služba. De Ketalere jeste rekordna prodaja, ali klub je ipak najviše prihode ostvarivao na igračima koje je prethodno doveo za sitan novac.

Nije naravno ni samo do novca koji je skauting služba unela u klub. Bar ne samo prodajama. Ima i do rezultata koji su doneli Brižu. Pre dve godine su od te osmine finala Lige šampiona prihodovali nešto manje od 50.000.000 evra. Ove sezone već su prebacili 60.000.000 evra. A u ceo tim koji ih je tu doveo uložili su – 42.200.000 evra.

Nije šala, kada oduzemo četvoricu momaka iz omladinske škole toliko je Briž dao za sve ostale članove startnih 11 u Bergamu.

Pomenuti Colis je sa cenom od 6.500.000 evra najskuplje pojačanje Briža u ovoj sezoni, a ukupno su na sva potrošili 31.050.000 evra. Zaradili naravno dvostruko više – 71.650.000 evra, ponajviše prodajom Tijaga. Ali nije to nikakav izuzetak, to je pravilo. Sve uloženo “duplirali“ su i prošle sezone kada je zlatna koka bio Abakar Sila, pre toga De Ketelare i tako redom. Retko se Brižu desi da posluje u minusu.

I opet među 16 najboljih u Evropi. Drugi put u tri godine, a između te dve sezone umuvalo se i to polufinale Lige konferencije. Što bi rekao Simon Minjole, golman koji je sinoć skinuo i penal Ademoli Lukmanu
“Uskoro ću napuniti 37 godina, a dugo se nisam ovako naježio. Hajde da uživamo u trenutku. Plan ćemo sigurno imati“.

Nek se spreme Lil ili Aston Vila. A, šta god da se desi, Briž će sledeće sezone samo da bude još bolji.

Tekst: Mozzartsport