Beograđani svoje najmilije već od sredine decembra sahranjuju plaćajući 60 odsto veće troškove od dotadašnjih. Od 1. januara žeđ “gase” vodom skupljom za 17,5 odsto. “Privilegija” da imaju stan ili kuću u vlasništvu ove godine koštaće ih više kroz razrezan porez na imovinu, i to ne samo žitelje prestonice. Vozači od Nove godine plaćaju skuplje i uslugu parkiranja u garažama i na javnim parkiralištima Beograda, dok oni koji su mesečno od Parking servisa “najmili” rezervisana mesta moraju da izbroje duplo više novca – neki čak i više od toga. Zato je javni prevoz, od 1. 1. 2025 – besplatan. Bar dok ne dođe prvi račun koji će građani u to ime morati da plate.

Nova godina stanovnicima Beograda donela je i nove, više cenovnike. Pojedina javno komunalna preduzeća sa poskupljenjem su počela još u 2024. Tako su u septembru Beograđani na uplatnicama Infostana – za objedinjene komunalne usluge – već dobili veće iznose, pošto je poskupela usluga iznošenja smeća i kabastog otpada. Potom su, od oktobra, računi ponovo uvećani, ovaj put žiteljima glavnog grada koji koriste uslugu daljinskog grejanja preko Beogradskih elektrana.

Od januara je iznos na računima Infostana ponovo uvećan – ovaj put zbog novog cenovnika Beogradskog vodovoda i kanalizacije.

Naime, Beograđani od 1. januara vodu plaćaju skuplje za 17,5 odsto.

Od javno komunalnih usluga poskupele su i – pogrebne.

Iako je najavljivano da će sahrane u glavnom gradu biti skuplje od januara, na sajtu Javno komunalnog preduzeća Pogrebne usluge Beograd, novi cenovnik osvanuo je i primenjuje se od 16. decembra.

Poskupele su i osnovne, i takozvane ostale usluge koje pruža ovo preduzeće – sve za 60 odsto.

Sahranjivanje u grob „po novom“ košta 30.864 dinara, a do sada je koštalo 19.290 dinara – poskupljenje je tačno 60 odsto.

Troškovi izgradnje grobnog mesta poskupeli su sa 19.500 dinara na 44.850 dinara.

Spremanje umrlog (bilo u kapeli ili u stanu) košta 6.114 dinara, a do sada je bilo 3.821 dinar.

Detaljni cenovnik osnovnih usluga JKP Pogrebne usluge Beograd pročitajte OVDE.

Među ostalim uslugama nalazi se i godišnji zakup groba – sada košta 691 dinar umesto dosadašnjih 432 dinara.

Zakup grobnice prvog reda (12 mesta u grobnici) košta 10.822 dinara, a do sada je bio 6.764 dinara, dok je zakup grobnice četvrtog reda (sa četiri mesta u grobnici) 3.602 dinara, umesto dosadašnjih 2.251 dinar.

Izrada plakata (umrlice) po komadu sada košta 278 dinara, a do sada je bila 174 dinara, dok plastificiranje po komadu košta 437, umesto dosadašnjih 273 dinara.

Cenovnik ostalih usluga dostupne su na OVOM linku.

Cenovnik „na rate“

Novi cenovnik od ove godine primenjuje i Parking servis.

FOTO: Fonet/Beoinfo

Naime, kada je, 30. novembra, beogradski Parking servis objavio da od Nove godine poskupljuje parking u Beogradu, kompletan cenovnik nije bio dostupan javnosti. Beograđani koji u javnim garažama plaćaju uslugu takozvanog rezervisanog mesta, tako, nisu mogli da saznaju kolike cene ih očekuju od 1. januara 2025.

A pojedine će su više nego – udvostručene.

„JKP Parking servis obaveštava korisnike usluga da će od 1. januara 2025. godine biti korigovane cene parkiranja u garažama i na parkiralištima. Takođe će biti izmenjene i cene mesečnih pretplata u stanarskim garažama, kao i vrednost vremenske parking pass kartice“, saopštilo je ovo preduzeće 30. novembra, napominjući da su cene u garažama poslednji put menjane 2018. godine, „pa je ovo prva izmena posle šest godina“.

Tako je u garaži „Obilićev venac“ cena sata parkiranja od januara povećana sa 120 na 150 dinara.

U garažama „Masarikova“, „Zeleni venac“, „Pionirski park“ i „Dr Aleksandra Kostića“ cena prvog započetog sata ostala je ista – 100 dinara, a cena svakog narednog sata je 150 dinara.

Cene parkiranja za prvi započeti čas na nekim parkiralištima su ostale iste, dok su na parkiralištima „Čukarica“ „Belvil“ i „Novi Beograd“ snižene, pa je prvi sat parkiranja 50 dinara umesto 70, ali je drugi i svaki sledeći skuplji i košta 100 dinara.

U garaži „Botanička bašta“ i na parkiralištima „Cvetkova pijaca“ i „Milan Gale Muškatirović“ cena prvog sata  je 50 dinara, umesto dosadašnjih 60, ali je cena svakog narednog sata u ovim objektima – 100 dinara.

Jednokratno dnevno parkiranje na parkiralištu „Ada Ciganlija“ od januara košta 200 dinara, umesto 150.

Međutim, cene takozvanih rezervisanih mesta u garažama – nisu bile obelodanjene do pred kraj godine.

Kada je i taj cenovnik „okačen na sajt“, građani su 2024. godine Parking servisu plaćali uslugu rezervisanog parking mesta u garaži (sa rezervisanim parking mestima) „Julino brdo“ 5.500 dinara, od Nove godine u to ime izdvajaju čak 12.000 dinara mesečno. Ovo je poskupljenje od 118 procenata.

U nekim drugim garažama sa rezervisanim parking mestima  – onima u centru grada – rast cena je procentualno manji, ali mesečni trošak značajno veći.

Tako rezervisano parking mesto u Garaži sa rezervisanim parking mestima „27. marta“, koje je koštalo 8.500 dinara, od Nove godine je poskupelo na čak 15.000 dinara.

Cenovnik usluga za korišćenje garaža sa rezervisanim parking mestima u Beogradu podeljen je u pet grupa.

Cene rezervisanih mesta po garažama

Prva grupa – U prvoj je mesečni trošak rezervisanog parking mesta najveći – 15.000 dinara za putnička vozila.

U ovoj grupi se nalaze sledeće garaže: „Mileševska“, „Radivoja Koraća“, „Požarevačka“, „Kralja Milutina“ i „27. marta“.

Druga grupa – mesečna cena rezervisanog parking mesta 12.000 dinara;

Važi za garaže: „Klare Cetkin 1“, „Klare Cetkin 2“, „Klare Cetkin 3“, „Upin“ (Bulevar Mihajla Pupina br. 113), „Centrotekstil“ (Bulevar Mihajla Pupina br. 181), „Olge Alkalaj“, „Dr Ivana Ribara“, „Jurija Gagarina1“, „Jurija Gagarina 2“, „Medaković1“, „Medaković““, „Julino brdo“ „Dušana Vukasovića“.

Treća grupa – mesečna cena rezervisanog parking mesta 8.000 dinara;

Važi za garaže: „Gandijeva – zasebne garaže“ i „Gandijeva – kolektivna garaža„.

Četvrta grupa – mesečna cena rezervisanog parking mesta 6.000 dinara;

Važi za garaže: „Vojvođanska 11-15„, „Vojvođanska 111-115„, „Mileve Marić Ajnštajn“ i „Borča greda – zasebna garaža„.

Peta grupa – mesečna cena rezervisanog parking mesta 3.000 dinara u garaži „Akrobate Aleksića“.

Mesečna pretplata

Cena mesečne pretplate u drugim garažama – za parkiranje putničkih vozila (do 8 sedišta) – u periodu od 00-24 sata takođe je veća od januara.

U garaži „Obilićev venac“ košta 20.000 dinara (lane je bilo 17.000), u garaži „Zeleni venac“ 19.000 dinara (prethodna cena je 16.000) koliko košta i u Masarikovoj ulici (takođe je cena u 2024. godini bila 16.000 dinara).

Kada je reč o ceni parkiranja automobila po započetom u javnim garažama i parkiralištima, ona je povećana u manjem procentu – do, otprilike, 50 odsto, koliko može da se vidi iz novog cenovnika.

Kompletan novi cenovnik Parking servisa Beograd, koji je u primeni od 1. januara 2025. pročitajte OVDE.

Raste i porez – i to ne samo Beograđanima

Iako ne spada pod „komunalnu uslugu“,  rastu i troškovi koje vlasnici stanova i kuća moraju da plate na ime poreza na imovinu.

Od ove godine, naime, Beograđane očekuje i veći porez na imovinu. U gradskoj kasi se, u to ime, očekuju prihod veći za per odsto. Prema odluci koju je usvojio Grad Beograd, cena kvadrata koja je osnov za oporezivanje u 2025. godini, veća je – u baš svakoj zoni glavnog grada.

Po propisima, prva rata se plaća 15. februara i jednaka je poslednjoj prošlogodišnjoj rati.

A rešenja sa razrezanim porezom stižu, uglavnom, do kraja maja, najčešće u e- sandučiće, i to vlasnicima nepokretnosti u celoj zemlji.

Veći porez na imovinu plaćaće i žitelji drugih gradova: Novog Sada, Niša, Vranja, Užica…

U Aranđelovcu je lokalna samouprava najavila rast poreza na imovinu za čak 20 do 30 odsto.

Tekst: N1