Lider pokreta “Oslobođenje” Mlađan Đorđević rekao je da nikako ne bi valjalo da opozicioni i prema režimu kritički deo spektra postane poligon za međusobna razračunavanja, što mu se čini da se u ne maloj meri dešava otkad su studenti zatražili raspisivanje vanrednih izbora i objavili da bi na njima učestvovala i njihova, tzv. univerzitetska lista, navodeći da sve pomalo liči na izdavanje uverenja o proceni moralno-političke podobnosti “ko je i koliko opoziciono nastrojen” od onih koji se bespogovorno zalažu za izlazak na izbore.

I više od toga, kaže, dolazi do ućutkivanja svih drugih koji bi izneli rezervu po pitanju učešća na “ovakvim, Vučićevim lažnim izborima, na kojima nema elementarnih uslova za fer političku utakmicu”.

Đorđević je na stanovištu da je studentski zahtev za izborima na kojima bi i studentska lista učestvovala bio velika greška jer su oni koji su, kako kaže, najviše doprineli buđenju svesti i energije kod ljudi i šest meseci predstavljali “cvet opštenarodne pobune protiv režima”, zašli na političku ravan gde je Vučić “apsolutni gospodar”.

“Njegovo je domaćinstvo, njegovi su delegati, sudije, publika… a tebi su ruke i noge vezane. Zato što te je neko ubedio – razni političari, medijski radnici, analitičari ‘dušebrižnici i lešinari’ svih vrsta, da je samo dovoljno da se organizuješ, izađeš na izbore i pobediš, sad činiš ovaj korak koji je problematičan i može da odgovara najviše Vučiću. Podsetiću, kada je pre nekoliko meseci Aleksandar Vučić nudio izbore kao izlaz iz krize govoreno je ‘ko zatraži izbore taj je ćaci’. Posle nekoliko meseci pojedini dođu i kažu ‘ko ne podrži studentsku listu taj je ćaci’. Otkud toliki zaokret?” upitao je Đorđević, gostujući na KTV televiziji, ističući da ne može da bude apriori podržavalac druge strane, tj. studentskog pokreta i odluka koje proističu odatle samo zbog zasluga u protestima i na oslobađanju Srbije od straha.

“Neki, a i čitave grupacije, koje su ćutale o ovoj vlasti 13 godina, neki članovi akademske zajednice i profesori koji su uživali sve privilegije ovog sistema, neki političari itd., odjedanput postaju moralne gromade i sudije koje odlučuju. Sad neko takav procenjuje da li smo mi neki drugi dovoljno opozicioni i izdaje atest. Malo je čak i uvredljivo i apsurdno sve to. Nisu u ovoj zemlji protesti izmišljeni pre šest meseci. Bilo je gospodo protesta i protesta i niste vi ti koji ste se prvi pobunili”, ukazao je Đorđević, ponavljajući još jednom da ne spori da je studentski pokret učinio puno toga pozitivnog i uspešnog poslednjih meseci, “ali izbori su pod ovim uslovima greška, jer ‘mafija’ ih ne raspisuje i ne organizuje da bi na njima izgubila”.

Prema njegovim rečima, poslednji stvarno slobodni i pošteni izbori održani su 2012. godine kad je SNS i došao na vlast.

On je konstatovao da ako se želi normalan način za izlazak iz krize to svakako jesu izbori, ali “da bi se zvali izborima i održali pod koliko-toliko normalnim uslovima potrebna je prelazna vlada”, za koju je, priznaje Đorđević, predlog (u nepotpunoj formi ekspertsko-univerzitetske vlade), od strane studenata došao kasno.

Lider “Oslobođenja” rekao je i da je najveći problem Srbije to što je “zarobljena po svim pitanjima, posvađana, podeljena, ekonomski razorena zemlja”, i sto je vidljivo nepostojanje relevantnog autoriteta koji bi posredovao između dve strane “vrlo suprotstavljene i na ivici pravog sukoba (protivnici i pristalice režima)”.

“Između te dve suprotstavljene i antagonizovane strane trebalo je postaviti interes koji je iznad i jedne i druge. To bi mogao da uradi neki ozbiljan autoritet poput Crkve, Akademije, Univerziteta itd. Ipak, sve je to zarobljeno. To je najveći problem”, zaključio je on, uz zapažanje da je vrh SPC sebe svrstao uz rame režimu “izdaje pljačke i korupcije” i praktično postao deo SNS-a.

Đorđević je bio jedan od osnivača opozicionog Saveza za Srbiju (2018–2020), široke političke platforme protiv režima Srpske napredne stranke, takođe predvodnik Studentskog protesta 1992, a bio je i sekretar Saveta za Srbe u regionu i savetnik bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića.

Na čelu “Oslobođenja” je od 2020.

Simptom/M. M.