Učestale posete briselskih zvaničnika, uključujući i dolazak visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaje Kalas, ukazuju da postoji povećano interesovanje za spoljnopolitičku poziciju Srbije, kao i za politička i društvena dešavanja u našoj zemlji. Svi politički akteri, a posebno političke stranke, dužni su da građanima saopšte kako vide ulogu EU u Srbiji i Republici Srpskoj, naročito nakon francusko-nemačke inicijative kojom se sprema udar na RS.
Stav Nove Demokratske stranke Srbije je jasan – potrebna je sveobuhvatna saradnja, od trgovine do akademske razmene, ali Srbija ne treba da postane član EU. Uspostavljanje takve politike oslobodilo bi Srbiji manevarski prostor za sprovođenje autentične spoljne politike koja odgovara zemlji koja geopolitički, istorijski i civilizacijski predstavlja Istok na Zapadu i Zapad na Istoku. Takva politika omogućila bi lakše odbacivanje svih ucena i pogubnih sporazuma poput francusko-nemačkog za Kosovo i Republiku Srpsku.
Istovremeno, Novi DSS je izričit u stavu da se za demokratsku, slobodnu i pravnu državu moramo izboriti sami i da na tom putu ne treba tražiti pomoć sa strane. Samo tako ostvarena pobeda nad korumpiranim, lažljivim i izdajničkim režimom omogućiće da se Srbija slobodno razvija i uređuje u skladu sa vitalnim državnim i nacionalnim interesima.