Intenzivno se debatuje oko nacionalnog stadiona koji se gradi u Surčinu poslednjih godina. Najnovije vesti ukazuju i na ozbiljne propuste u radovima na skupocenom projektu.
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu podneo je krivičnu prijavu protiv ministra finansija Siniše Malog kao odgovornog investitora, jer se, kako tvrde, nacionalni stadion gradi bez građevinske dozvole.
Sve je detaljnije pojasnio Dragomir Ristanović, član ove organizacije, u razgovoru za N1.
“Ne bih se usudio da tvrdim da je išta u vezi sa izgradnjom nacionalnog fudbalskog stadiona izvedeno u skladu sa zakonom. Građevinska dozvola jeste izdata, ali isključivo za zemljane radove i izgradnju temelja. To je prva faza projekta, pokriva samo izgradnju temeljne konstrukcije. Taj postupak sproveden je prebrzo, neoprezno i nezakonito. U zemljište je postavljeno više od 2.300 armirano-betonskih dubokih šipova, i to na području koje predstavlja zaštićenu sanitarnu zonu vodoizvorišta. Sve je urađeno bez procene uticaja na životnu sredinu, i nemamo garanciju da li je vodoizvorište kontaminirano”, jasno je upozorenje Dragomira Ristanovića.

Tu su tek nastali novi problemi.
“Izgradnja nadzemnog dela stadiona trebalo je da bude predmet novog projekta i nove građevinske dozvole — ali to se nikada nije desilo. Prema podacima iz Centralne evidencije i objedinjene procedure, Ministarstvo finansija kao investitor nije ni podnelo zahtev za izdavanje građevinske dozvole za nadzemni deo”.
Situacija na terenu, jednostavno, upozorava i zahteva reakciju.
“Na internetu, posebno Jutjubu, ima brojnih snimaka iz drona koji pokazuju da su radovi na nadzemnoj konstrukciji počeli još u januaru ove godine. Na novijim snimcima jasno se vidi da su radovi napredovali — veliki broj armirano-betonskih nosećih stubova i zidova već je izgrađen, a vidljive su i stepenice i liftovska okna”.
Uz još jedno glasno upozorenje:
“Ovo smatramo veoma zabrinjavajućim, jer će ti zidovi i stubovi nositi tribine na kojima će u jednom trenutku, tokom fudbalskih utakmica, biti više od 50.000 ljudi. Ta stepeništa i liftovi moraju decenijama da podnose veliki dinamički pritisak. Zato je imperativ — i po zakonu i po zdravom razumu — da izgradnji prethodi detaljna tehnička kontrola projektne dokumentacije i važeća građevinska dozvola”.
Nacionalni stadion, kao i čitav projekat Ekspa, s kojim je praktično spojen, nisu označeni kao projekti od nacionalnog značaja, za koje bi važila posebna pravila. Zbog toga su i dalje obavezni da pribave građevinsku dozvolu.

“Čak ni poseban zakon o Ekspu ne oslobađa investitora te obaveze. A prema važećim propisima, upotrebna dozvola je takođe obavezna pre korišćenja objekta. U toku je izmena tih propisa, kojom se predlaže odlaganje obaveze pribavljanja upotrebne dozvole i saglasnosti na studiju uticaja, ali ta izmena još nije stupila na snagu. U toku je javna rasprava i nadam se da će stručna i šira javnost uspeti da se suprotstavi tim izmenama”.
Posebno je zabrinjavajuća izjava ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja je pre mesec i po rekla za televiziju Insajder TV da tehnička kontrola još traje. Postavlja se pitanje — po kojoj dokumentaciji se uopšte gradi nacionalni stadion? Zašto Republička građevinska inspekcija ne reaguje po službenoj dužnosti, da zaustavi radove i sankcioniše investitora i izvođače?
“Nije nam cilj da zaustavimo projekat — naprotiv, želimo da se stadion završi, da na njemu slavimo uspehe reprezentacije. Ali bezbednost više desetina hiljada ljudi ne sme biti dovedena u pitanje. Neprihvatljivo je da se ovako masovni objekti grade bez građevinske i koriste bez upotrebne dozvole. To nam mora biti opomena, naročito posle tragičnog rušenja objekta u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi. To ne sme da se ponovi. Nedopustivo je da država, posle takvih tragedija, gradi nove objekte bez osnovne zakonske procedure”, nema dilema Dragomir Ristanović, član Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu.
Tekst: Sport klub