Svi oni koji planiraju da od Nove godine odu u zasluženu penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju da važe nova pravila. Propisi nalažu da će uslov za odlazak žena u penziju od 1. januara biti da su napunile najmanje 63 godine i 10 meseci. Kada će se starosna granica za muškarce i žene izjednačiti i kako povezati staž da bi se ostvarilo pravo na penziju za RTS je, između ostalog, govorio direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO Vladimir Stanković.

„Što se tiče starosne penzije, uslov koji se odnosi na muškarce, već godinama unazad je isti, to je 65 godina života i najmanje 15 godina staža“, podseća Stanković. Za žene se starosna granica iz godine u godinu pomera – trenutni uslov su 63 godine i osam meseci, a već sledeće godine će za penziju biti potrebno dva meseca više, odnosno 63 godine i 10 meseci. Kako navodi, uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju pomeraće se za dva meseca u svakoj narednoj godini, što bi značilo da će do 2032. godine uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju kod muškaraca i žena biti isti.

FOTOGRAFIJE: Printskrin YouTube

Kada je reč o prevremenoj penziji, uslovi i za muškarce i žene su isti – 40 godina staža i najmanje 60 godina.

Govoreći o dokumentaciji koju je potrebno prikupiti za ostvarivanje prava na penziju, Stanković naglašava da je potrebno da se dve godine ranije pre svega informišu da li je staž regulisan u Fondu PIO.

Samo na onaj staž koji je utvrđen u Fondu PIO može se izračunati iznos penzije, napominje Stanković.

Prema njegovim rečima, ono što često ljudi nekako ostave po strani je činjenica da nije dovoljno samo primati platu, već je neophodno da poslodavac uplaćuje i doprinose.

„Najbolje je dok se kod trenutnog poslodavca odmah proveri uplaćuje li doprinose. Sve kasnije, to postaje problem“, kaže direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO.