U kratkom roku građani Srbije su u više navrata bojkotovali trgovce. Najpre, u petak 24. januara kada su studenti pozvali na generalni štrajk. Ko mu se priključio, nije zanemario samo prodavnice. Nije se išlo u restorane, bioskope, knjižare, pa ni na posao.

Samo nedelju dana kasnije, 31. januara, na bojkot najvećih trgovinskih lanaca u zemlji pozvalo je udruženje Efektiva. I tokom protekle nedelje, potrošačima je sugerisano da ne kupuju u najvećim trgovinama u zemlji.

Podatke o učinku bojkota trgovaca Poreska uprava je objavila nekoliko dana nakon njega. Nagoveštaj učinka poziva na generalni štrajk konkretno na trgovinske lance i male prodavnice hrane, koji je bio ranije, Forbes Srbija je sada dobio. I to pošto smo se pozvali na Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Ukratko – svaki peti dinar namenjen hrani je „štrajkovao“.

Trošilo se manje

Od Poreske uprave smo zatražili podatke o ukupnom prometu svih privrednih subjekta koja posluju pod šifrom delatnosti 4711. Reč je o trgovini na malo raznovrsnom robom, pretežno hranom, pićima ili duvanom. Odnosno, trgovinski lanci, kao i male prodavnice.

Poređenja radi, zatražili smo i koliki je bio ukupan promet, istih obveznika, dan i nedelju dana ranije.

Podaci Poreske uprave pokazuju da je promet u maloprodaji na dan generalnog štrajka pao za petinu u odnosu na petak 17. januar.

Kada se prodaja na dan štrajka poredi sa prethodnim danom, četvrtkom 23. januarom, promet je pao 16,22 odsto.

Evo i konkretnih brojki. Građani Srbije, kada nisu bili ni u kakvom bojkotu i štrajku, u trgovinskim radnjama svih formata tog 17. januara su potrošili blizu 3,4 milijarde dinara. U četvrtak, uoči generalnog štrajka, u kasama trgovaca su ostavili ukupno 3,2 milijarde dinara.

Tokom petka 24. januara u prehrambenim lancima i malim radnjama su kupili robu vrednu – blizu 2,7 milijardi dinara. U apsolutnim iznosima, ovaj pazar je 687,3 miliona dinara manji nego prethodnog petka i 519,7 miliona „mršaviji“ od četvrtka.

Velikima skoro pola kolača

Istraživanje efekata bojkota velikih lanaca od 31. januara i generalnog štrajka od 24. januara nudi interesantan uvid u to koliki udeo potrošnje nose veliki.

Podatke o prometu u pet bojkotovanih lanaca dala je ranije Poreska uprava.

„U petak 17. januara 2025. godine broj izdatih fiskalnih računa je 1.103.159, dok je iznos ostvarenog prometa 1.444.467.106 dinara“, stoji u saopštenju poreznika.

Sada kada znamo da je tog istog dana promet kod svih trgovina, malih i velikih firmi i preduzetnika, bio skoro 3,4 milijarde dinara, vidimo koliko „parče kolača“ oni nose. Moglo bi se grubo reći – skoro pola torte. Promet pet najvećih lanaca čini skoro 43 odsto ukupnog obrta.

Ako bismo poredili učinak poziva na štrajk i bojkot, drugi je bio efikasniji.

Kupci su 31. januara u pet najvećih lanaca, Delez, Merkator, DIS, Univereksport i Lidl, obavili 865.758 kupovina. Potrošili su ukupno 911.110.569 dinara. Broj račun, u odnosu na četvrtak 30. janura, bio za četvrtinu manji, promet je pao – za trećinu.

„U četvrtak 30. januara 2025. godine broj izdatih fiskalnih računa je 1.157.985, dok je iznos ostvarenog prometa 1.334.431.914 dinara“, objavili su poreznici.

Štedelo se i na drugim stvarima

Broj računa tokom bojkota bio je za petinu manji u odnosu na taj petak. Novac koji su kupci ostavili u radnjama, međutim, bio je za čak 37 odsto manji.

Podaci o ukupnom prometu u Srbiji, bez obzira na delatnost, kako prenosi portal N1, za vreme generalnog štrajka 24. januara, bio je 2,24 milijarde dinara manji nego sedam dana ranije. Istovremeno, Poreska uprava Srbije zabeležila je 1,1 milion fiskalnih računa manje u odnosu na isti dan nedelju dana ranije.

Efektiva je pozvala građane da tokom pet dana ove nedelje, takođe, ignorišu velike trgovce. Efekti ovog apela videće se kada poreznici izađu sa novim presekom.

Tekst: Forbes Srbija