Kakve sličnosti postoje između Haitija i Srbije, pitate se vi? Ne mnogo, rekla bi većina. Za ljude koji prate svetska dešavanja i udube se malo više u dešavanja u Haitiju, začuđujuće mnogo. Haiti je zemlja u kojoj vlada haos, bezakonje i nasilje godinama, pre toga viđeno samo u Somaliji, tokom čijeg građanskog rata su nestali svi elementi jedne države i društva i nastala apsolutna anarhija.

Haiti je na granici da postane Somalija. A Srbija Haiti.

Trenutno, Haiti je država gde vlada apsolutno bezakonje, a vlast, tj. „vlada“ premijera Arijela Henrija, koji nema legitimitet, jer redovni izbori nisu održani kada je trebalo, i „kontroliše“ samo mali delić glavnog grada. U ostatku države je apsolutno bezakonje.

Početak raspada građanskog društva Haitija vuče korene još od protesta 2018. koji su počeli zbog visokih cena i korupcije, a nastavili zahtevom za procesuiranjem korumpiranih političara, zahtevom za prelaznu vladu, kao i zahtevom za OSTAVKU predsednika. Takođe, predsednički izbori do tada su bili krajnje neregularni, a tadašnji predsednik je optuživao opoziciju za pokušaj državnog udara. Zvuči poznato?

Glavnim gradom Haitija vladaju bande, osim u par blokova gde se malobrojni policajci (koji nisu prešli na stranu bandi) drže stranu vladi Haitija upitne legitimnosti. Inače, većinu Port O’Princa, glavnog grada Haitija, drže pod kontrolom različite bande, uglavnom bivši policajci, a najveću vodi bivši vođa specijalne policije, zvani Roštilj (Barbecue).

Izgubila se razlika između bandi i policije. Centri moći nisu više u institucijama, već na ulici. Pravna država ne postoji. Institucije ne postoje. Demokratski proces ne postoji. Postoje blokade i spirala nasilja na sve strane. Deluje poznato?

Ako još kažem da na slikama, a i na terenu, postoji velika sličnost između Ćacilenda kao nekontrolisane teritorije gde paravojske i bande nesmetano operišu i glavnog grada Haitija, šta biste rekli?

Zastrašujuće šta samovolja i nerazumnost jedne osobe mogu da urade. Da ponište sve elemente civilizovanog društva. Da Srbija podseća na Haiti. Na „banana republiku“. Nije došlo „zlatno doba“, već banana doba.

Mislite o tome.

Igor Ranković, građanin (Izvor: Danas.rs)

FOTO: Fonet/Radmila Marković