Posle sertifikacije parlamentarnih izbora 9. februara, predsednica Vjosa Osmani će imati mogućnost da u roku od trideset dana sazove konstitutivnu sednicu Skupštine Kosova. Međutim, ovaj deveti saziv skupštine se ne smatra konstituisanim dok se ne izaberu i tela Skupštine, uključujući predsednika, potpredsednike i predsedništvo. Prema mišljenju pravnih stručnjaka, ovaj proces može biti odložen, uprkos pozivu za sednicu na kojoj bi novi poslanici mogli da polože zakletvu. Razlog za to je politička kompozicija i brojevi u Skupštini. Isti stručnjaci tvrde da ne očekuju da će Pokret Samopredeljenje, kao pobednička stranka, nominovati predsednika Skupštine bez prethodnog obezbeđivanja koalicije za formiranje vlade.

Istraživač u Institutu za demokratske studije na Kosovu (KDI), Eugen Cakoli, kaže za KosovaPress da očekuje da će rezultati izbora od 9. februara biti potvrđeni sledeće nedelje, nakon što se završe žalbe pred Vrhovnim sudom.

Pokret Samopredeljenje je u petak podneo žalbu Vrhovnom sudu u vezi sa glasanjem poštom LDK-a, tražeći da se ta glasanja ponište i ponovo sprovede proces glasanja. Ovu žalbu je nedavno odbio Izborni panel za žalbe i pritužbe (PZAP). Sud je prihvatio još jednu žalbu Koalicije PDAK-LPB, protiv odluke PZAP A.nr.639/2025, kao i drugu žalbu kandidata za poslanika iz PDK-a, Petrita Hajdaria.

Prema presudi Ustavnog suda iz 2014. godine, pravo da predloži kandidata za predsednika Skupštine pripada samo pobedničkoj stranci na izborima.

Prema konačnim rezultatima izbora 9. februara, Pokret Samopredeljenje je pobedio sa 42,30% osvojenih glasova, dok je Partija demokratskog akcije Kosova (PDK) osvojila 20,95%, Demokratska Liga Kosova (LDK) 18,27%, a koalicija AAK-Nisma 7,06%. Na osnovu ovih rezultata, Pokret Samopredeljenje će imati 48 poslanika, PDK 24, LDK 20, AAK-Nisma 8, dok će zajednice drugih naroda imati 20 poslanika.