Obraćanje Aleksandra Vučića uvek izaziva pažnju javnosti. Manje zbog važnosti tema o kojima govori, više o predsednikovim računicama koje su, bar u ovom slučaju, u suprotnosti sa istinom. Evo u poslednjoj epizodi sapunice: “Samo spinuj, možda ti neko i poveruje”.

Naime, Vučić je gostujući na TV Pink govorio o povećanju penzija, pa je, pokušavajući da objasni kako je stanje u državi pre 2012. godine bilo mnogo lošije nego danas, naveo izvesne brojke koje treba da nas ubede u to da je životni standard sada mnogo bolji.

“Tad je stopa nezaposlenosti bila 25,9 odsto, danas 9,1 odsto – najniža u istoriji Srbije. Javni dug je bio 79 odsto, sad smo na 44,3 odsto. Prosečna penzija je bila 202 evra, danas je 426 evra. Mi sad idemo na veliko povećanje penzija, osam ili devet odsto će biti veća penzija. Minimalac je bio 153 evra, a od 1. januara će biti 550 evra. Najmanje će to svaki radnik primiti od svog poslodavca“, kazao je on.

A da vidimo kako stvari zaista stoje u praksi.

Kilogram junetine te 2012. koštao je 380 dinara, što znači da je za 202 evra, koliko je iznosila prosečna penzija tad, moglo da se kupi 67 kilograma junetine. Danas, kad je prosečna penzija 426 evra, a kilogram junetine kreće se od 1.350 dinara pa naviše, može da se kupi 34 kilograma junetine. Dakle, 30 kilograma manje.

„Čestitam vam povećanje od minus 30 kilograma“, napisao je jedan korisnik društvene mreže X.

Podsećanja radi, građane Srbije poslednjih meseci zapljusnuo je talas poskupljenja osnovnih namirnica.

Početkom jula, među namirnicama koje su poskupele našao se i hleb “Sava”, za koji je Vlada Srbije donela odluku da poskupi za tri dinara, pa je tako sa 59, njegova cena skočila na 62 dinara, dok je odlučeno da se cena brašna u pakovanju od kilogram formira slobodno.

Da to nisu jedine namernice koje su ove godine poskupele, potvrđuje i stanje cena voća i povrća. Ove sezone, kilogram trešanja, u zavisnosti od kvaliteta i porekla, ali i lokacije, kreće se od 700 do 1.500 dinara. Cena povrća variraju i od lokacije, pa je crni luk najjeftiniji u Vranju, gde je kilogram 50 dinara, dok je u Leskovcu i Zaječaru do 150 dinara, a u Beogradu najčešće po ceni od 90 dinara.

Kupus je u prethodnom periodu bio skuplji od luka u gotovo svim gradovima. Najniža cena od 50 dinara zabeležena je u Vranju, dok su najviše cene dostizale 170 dinara u Nišu.

Poskupele su i putarine u Srbiji, pa je tako od 4. jula putarina u Srbiji je skuplja u proseku za oko 4,3 odsto po pređenom kilometru. U opštini Stari grad počela je naplata parkinga i nedeljom.

Tekst: Nova.rs