Tokom februara i marta 2023. godine trajala je sednica Narodne skuppštine Republike Srbije u vezi sa usvajanjem seta novih pravosudnih zakona.
U odnosu na Ustavne odredbe, ovi zakoni su bili na dnevnom redu naravno kasno, u minut do 12 , onako kako to inače i radi ova vlast. Sve pod moranje, na brzinu i navrat-nanos.
Pored ostalih zakona usvajali su se zakoni i o Visokom savetu sudstva i Visokom savetu tužilaštva. I jedan i drugi savet imaju po 11 članova. Narodna skupštine, na osnovu tih Zakona bira po 4 istaknuta pravnika u oba saveta. U Visoki savet sudstva sudije biraju 6 članova saveta iz redova sudija i jedanaesti član je predsednik Vrhovnog suda. Može se reći da na neki način sudije same biraju svoju sudbinu. Uslovno. Sudstvo je nezavisno. Opet uslovno.
Ali kod javnih tužilaca to nije tako.
Od 11 članova Visokog saveta tužilaštva, javni tužioci među sobom biraju 5 članova, a ostalih 6 bira vlast, to jest 4 bira Narodna skupština (videli smo prošle godine da ih je na kraju birao Orlić sa svojim saradnicima), 1 je Vrhovni javni tužilac (do sada neviđen) koga bira Narodna skupštine i 1 je ministar nadležan za pravosuđe.
Tužilaštvo treba da bude samostalan organ, bar tako piše u Zakonu.
U okviru javnotužilačke organizacije vlada stroga hijerarhija, a komandovanje funkcioniše preko obaveznih uputstava o postupanju.
U samom Zakonu piše da Savet donosi Etički kodeks. Na sajtu Visokog saveta tužilaštva ga nema, pa se sa pravom pitamo po kom kodeksu javni tužioci rade? Etičkog kodeksa nema, ali ima jednog zanimljivog saopštenja za javnost od 28.08.2024 godine pod brojem 1119/24. Građani bi pomislili da su to saopštenja o radu Viskog saveta sudstva, ali ne. Ovo saopštenje se odnosi na aktivnosti građana Srbije. Naime u samom saopštenju se između ostalog kaže: “Imajući u vidu izjave pojedinih lica kojima se najavljuje sastavljanje spiskova javnih tužilaca i sudija koji su po njihovom mišljenju zloupotrebili prava u vršenju službene dužnosti, Visoki savet tužilaštva apeluje na građane još jednom da ne preduzimaju ni jednu radnju koja bi za posledicu imala sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje…itd” i završava se sa: “Ovakva vrsta sprečavanja, ometanja ili napada, ukoliko se bude desila, zahtevaće hitno postupanje svih državnih organa koji su uključeni u otkrivanje, gonjenje i suđenje izvršiocima navedenih krivičnih dela.”
Dakle, Visoki savet tužilaštva kroz svoje saopštenje je na indirektan način aktivnost sastavljanja spiskova javnih tužilaca i sudija koji su po mišljenju građana zloupotrebili prava u vršenju službene dužnosti podvela pod krivično delo!!! VST smatra da je sastavljanje spiskova vrsta sprečavanja, ometanja ili napada na službeno lice..!
Kada smo se moje kolege i ja zalagali na sednici Narodne skupštine koja je trajala danima, nekada i do 3 sata u noć, da Visoko javno tužilaštvo ima i obavezne konferencije za medije, da ima portparola, da bude dostupno građanima i medijima da redovno, nedeljno, javno pred kamerama odgovara na pitanja od opšteg značaja i nacionalne važnosti, vlast je naravno ostala gluva i nastavila u svom maniru da proganja narod – bilo koga ko drugačije razmišlja ili govori.
U satima i satima koje smo proveli da ispitujemo kandidate za članove Visokog saveta sudstva pitao sam ih između ostalog “da li ćete braniti narod od države ili državu od naroda?”. Mnogima je to pitanje bilo smešno, ali je danas jedno od najvažnijih pitanja za narod i građane. Za koga rade javni tužioci?
Ovakvim saopštenjima, postupanjima i odnosom prema građanima i javnosti Visoki savet tužilaštva brani državu od naroda! Brani korumpiranu vlast. Brani onoga ko ih je izabrao i postavio na tu funkciju. Nema tu nikakvog zavaravanja. Korupcija je postala mehanizam koji sam sebe brani. Nosioci i protagonisti korupcije napravili su sistem samoodbrane i samoizolacije. To više nije samostalan državni organ, već i samoizolovani državni organ, koji je uveo sebi diskreciono pravo da bira koje građane će da proganja zbog mišljenja, pisanja, protesta… Na kraju dođosmo do toga da ako neko javno traži da se poštuje zakon postaje problem za Javno tužilaštvo!
Predsednik države je JAVNO PRIZNAO da NEMAMO PRAVO DA UNIŠTAVAMO VIŠE ŽIVOTA OD PLANIRANOG – Javno tužilaštvo ćuti.
Ministar Gašić, javno na sednici narodne skupštine PRIZNAO DA ZNAJU KO JE UBIO Olivera Ivanovića – Javno tužilaštvo ćuti.
Predao sam sa svojim kolegama narodnim poslanicima krivičnu prijavu ZBOG KRAĐE NA IZBORIMA od 17. decembra 2023. godine – sa stotinama dokaza – Javno tužilaštvo ćuti.
Ali i te kako reaguje ako narod kaže. “NE RADITE U INTERESU NARODA!” – e, to se sada najavljuje kao krivično delo. Čujem da Goranu Ješiću nisu ukinuli odluku o ukidanju pritvora zbog uticaja na svedoke ili da će ponoviti određeno delo u kratkom vremenskom periodu (kako to inače formalno piše), već zbog toga što je opsovao nesposobnu i korumpiranu vlast i rekao: “Pička vam materina, da vam pička materina!” A reč se u Srbiji ne prašta. Da li je li to verbalna osuda vlasti u Srbiji, za javno tužilaštvo važnije od 14 izgubljenih života?
I ko to koga osuđuje i hapsi? Ko je ovde nosilac legitimiteta, ko je u ovom našem napaćenom društvu predstavnik interesa građana? Ko ima legitimitet?
Nelegitimna je skupština, jer nije reprezent naroda. Ne može biti reprezent neko ko je krađom, prevarom, ucenama i manipulacijama došao do glasova. Najmanje 20 poslanika vladajuće većine nema pravo da sedi u klupama Narodne skupštine.
Visoki savet sudstva je izabran na osnovu promena Ustava koje je izglasala Narodna skupština, koja je bila jednostranačka, bez zrna legitimiteta. Iznikla iz kovida.
Odrođeni od naroda, bez Etičkog kodeksa, bez javnih i otvorenih konferencija za medije, bez zalaganja za narod i pravdu, bez svesti o veoma lošim posledicama po svakoga od nas Visoki savet sudstva postao je plod je otrovnog drveta.
Krivičnu prijavu protiv izborne krađe predao sam 12. januara 2024. godine u Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje se nalazi u Palati pravde.
Ima li pravde u Palati pravde?
Miodrag Gavrilović