Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su danas izveštaje o Kosovu i Srbiji. Izveštajem za Kosovo ono se podstiče da sprovede reforme kako bi se približilo članstvu u Evropskoj uniji, ali se takođe traži da Priština i Beograd otvore novo poglavlje u dijalogu o normalizaciji odnosa. I u izveštaju za Srbiju se pominje dijalog, odnosno traži rad na postizanju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa sa Prištinom, ali i potpuno usklađivanje spoljne politike sa politikom EU.

„Jasno je da integracioni proces Kosova zahteva novi zamah – potreban nam je novi dijalog između Prištine i Beograda“, rekao je izvestilac za Kosovo u EP, Riho Terras.

Sa druge strane, kazao je da je izuzetno pozitivno što sve velike političke stranke na Kosovu snažno podržavaju integraciju u EU.

„Budućnost Kosova je u evropskoj porodici i radićemo zajedno na agendi reformi jer svako buduće članstvo mora biti zasnovano na zaslugama“, naveo je.

Prema evroposlanicima, dijalog o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije „nažalost nije doneo očekivane rezultate“, te su pozvali obe strane da sprovedu sporazume iz Brisela i Ohrida, uključujući formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

Traži se i da Srbija ne osporava članstvo Kosova u regionalnim i međunarodnim organizacijama.

Zbog kriza na Severu Kosova, koje su povećale tenzije između Beograda i Prištine, od septembra 2023. godine u Briselu nije održana nijedna runda političkog dijaloga, već su vođeni samo razgovori na nivou glavnih pregovarača.

EU je više puta ponovila da je normalizacija odnosa između Kosova i Srbije preduslov za evropski put obe zemlje.

Sa druge strane, u izveštaju o Kosovu, EP je naveo da je ostvaren značajan napredak u izbornoj reformi, ekonomskoj stabilnosti i zaštiti osnovnih prava.

Ipak, izazovi ostaju kada je reč o reformama u pravosuđu, slobodi medija, efikasnosti javne uprave i digitalizaciji javnih usluga. Evroposlanici su naglasili da je kontinuirana posvećenost sveobuhvatnim reformama i inkluzivnom upravljanju ključna za napredak Kosova na putu ka evropskoj integraciji.

Ocenjeno je da je Kosovo bilo meta stranih mešanja i dezinformacionih kampanja, posebno iz Rusije i Kine, koje su imale za cilj destabilizaciju regiona i ometanje evropske integracije Zapadnog Balkana.

„Evropski parlament poziva Vladu Kosova da ojača svoje kapacitete za borbu protiv ovih pretnji“, navodi EP.

Tekst: Kossev