Fabrika Džinsi Srbija (Jeanci Serbia) u Leskovcu koja je u stečaju, oglasila je prodaju dela imovine javnim nadmetanjem. Džinsi naime prodaje katastarsku parcelu na kojoj se između ostalog nalaze pogon za pranje i finalnu doradu tekstila i magacin-hala koji su uknjiženi, ali i neuknjiženi objekti kao što su nova hala, portirnica i magacin.

Ovo zemljište sa objektima procenjeno je na 124,8 miliona dinara.

Pored toga, prodaje se i pokretna imovina Džinsija odnosno oprema i inventar procenjena na nešto malo više od 12 miliona dinara.

Prodaja imovine će se vršiti javnim nadmetanjem, a pravo učešća imaće sva pravna i fizička lica.

Oni će najpre morati da dobiju profakturu i izvrše uplatu radi otkupa prodajne dokumentacije od 250.000 dinara (plus PDV) za katastarsku parcelu sa objektima, odnosno 100.000 dinara (plus PDV) za nepokretnu imovinu.

FOTO: YouTube Nova

U septembru prošle godine Privredni sud u Leskovcu je doneo rešenje kojim je Džinsi otišao u stečaj.

Ova turska kompanija otišla je u stečaj zbog nesposobnosti plaćanja, tačnije, zbog prezaduženja i trajnije neposobnosti za plaćanje, jer joj je račun bio u blokadi.

Džinsi nije na vreme izmirivao svoje dugove po osnovu investicionih i kredita za održavanje likvidnosti.

U pitanju su tri ugovora o investicionim kreditima iz 2019, 2020. i 2021. godine i jedan ugovor o kreditu za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva iz 2020. godine.

U septembru (11. spetembra) 2023. godine, račun Džinsija bio je u neprekidnoj blokadi 73 dana, a ukupna blokada iznosila je 914,2 miliona dinara (7,8 miliona evra).

Kompanija Džinsi otvorila je prvu fabriku u Srbiji još 2011. godine, a fabrika je prestala sa radom još u julu 2023. godine ( i pre nego što je otišla u stečaj), kada je bez posla ostalo oko 700 radnika.

Nedavno je objavljena i informacija da je većina bivših radnika turske kompanije Džinsi u Leskovcu dobila deo zaostalih plata iz Fonda solidarnosti, kada im je isplaćena minimalna zarada, a ostatak će, kako je najavljeno dobiti nakon same prodaje imovine.

Tekst: Nova ekonomija

FOTO: YouTube insajder