Protiv novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića više profesora Univerziteta u Beogradu podnelo je prijavu Etičkoj komisiji njegovog matičnog Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača optužujući ga da je 2017. godine, kada je biran za zvanje vanrednog profesora, jedan svoj rad predstavio kao dva odvojena da bi ispunio neophodan uslov. Prijava je podneta 7. maja 2025. godine, saznaje Radar.rs na Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača.

Potkrepljujući dokazima svoje tvrdnje profesori optužuju dr Dejana Vuka Stankovića da je objavljivanjem rada „Antimetafizičko utemeljenje savremene prirodnopravne teorije: Teorija prava i praktične racionalnosti u delu Džona Mičela Finisa“ u časopisu Theoria 2017. godine prekršio zabranu autoplagiranja. Time je, kako oni navode, pokazao akademsko nepoštenje i prekršio Kodeks profesionalne etike Univerziteta u Beogradu i zabranu autoplagiranja. Ovaj članak, kako obrazlažu, jeste autoplagijat prethodno Stankovićeve objavljene monografije iz 2014. godine pod naslovom: „Moralni argumenti u prilog prava: O filozofiji Džona Mičela Finisa – Beograd, Učiteljski fakultet“.

Profesori upozoravaju da su monografija i članak nastao autoplagiranjem navedeni, kao zasebni naučni doprinosi kojima se Dejan Vuk Stanković kvalifikovao za izbor u zvanje vanrednog profesora Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu. Rad „Antimetafizičko utemeljenje savremene prirodnopravne teorije: Teorija prava i praktične racionalnosti u delu Džona Mičela Finisa“ (2017) naveden je kao jedan od dva obavezna rada iz kategorije M20. Ovi radovi usvojeni su na sednici Izbornog veća Učiteljskog fakulteta od 7. jula 2017. godine i na sedmoj sednici Veća naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu, održanoj 12. jula 2017. godine, a javno su i dalje dostupni na sajtu Univerziteta u Beogradu.

Problematično je na šta takođe ukazuju profesori što je članak u časopisu Theoria objavljen kao originalni naučni rad, a da pritom nema napomena da je rad proistekao iz monografije autora, niti se monografija pojavljuje među referencama nabrojanim u popisu korišćene literature. Monografija iz 2014. godine „Moralni argumenti u prilog prava: O filozofiji Džona Mičela Finisa“ proistekla je iz doktorske disertacije Dejana Vuka Stankovića.

Profesori smatraju da je Dejan Vuk Stanković izvršio autoplagiranje tako što je naveo ovaj rad kao jedn od dva obavezna iz kategorije M20, što je bio uslova za izbor u zvanje vanrednog profesora 2017. godine. Time je, kako smatraju, povredio je i član 27. Kodeksa profesionalne etike Univerziteta u Beogradu, koja definiše kao nedozvoljeno lažno predstavljanje akademskih dostignuća. Zbog toga su predlažili Etičkoj komisiji Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu da rad „Antimetafizičko utemeljenje savremene prirodnopravne teorije: Teorija prava i praktične racionalnosti u delu Džona Mičela Finisa“ (2017) Dejana Vuka Stankovića proglasi autoplagijatom, i da se zatim postupi shodno Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova Univerziteta u Beogradu, kao i Pravilniku o postupku utvrđivanja etičke odgovornosti na Univerzitetu u Beogradu.

Na sajtu Vlade Srbije Stanković u svojoj biografiji navodi da je biran u „zvanje vanrednog profesora za predmete Filozofija sa etikom, Obrazovanje za medije i Obrazovanje za demokratiju i građansko društvo“.

Da ideja sa autoplgiranjem nije originalna vidi se iz slučaja nekadašnjeg ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Aleksandra Martinovića. U njegovom slučaju Etička komisija Pravnog fakulteta u Novom Sadu gde je docennt zaključila da je u redu što je on plagirao svoje radove, jer je to učinio pre 2010. kada nije postojao Kodeks o akademskom integritetu na tom fakultetu.

Inače, protiv Stankovića od kada je stupio na dužnost ministra prosvete se nižu optužbe. Tako su ga nekadašnje studenkinje Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača optužile za seksulano uznemiravanje.

Tekst: Radar.rs