Neuspeli plan izazivanja sukoba širih razmera u centru Beograda sa ciljem uvođenja vanrednog stanja 15. marta primorao je režim ne samo da zadrži paravojni kamp u dvorskom parku kao materijalni dokaz projektovane provokacije, već i da nastavi frenetičnu čistku u bezbednosnom aparatu.

Pored hitrog penzionisanja dva generala Vojske Srbije, saznaje Radar iz pouzdanih izvora, zbog uočene važnosti delovanja veteranskih organizacija intenzivno se radi na pokušajima uspostavljanja kontrole nad ovim udruženjima, ili njihovom razbijanju.

Po takozvanoj defanzivnoj analizi događanja od 15. marta kao posebno problematično apostrofirano je delovanje organizovane grupe veterana, među kojima se posebno istakla ona koju predvode bivši pripadnici 63. padobranske brigade iz Niša.

Kako saznaje Radar, general Nenad Zonić, dugogodišnji komandant 63. padobranske brigade, predao je dužnost svom zameniku pukovniku Aleksandru Stuparu, poslednje nedelje marta, bez ikakve formalne ceremonije ili ispraćaja. Na sajtu Vojske Srbije o tome nema nikakve informacije, a sve što se može videti je biografija novog komandanta.

Prema saznanjima Radara, Zonić se trenutno nalazi „na raspolaganju“, pre nego što bude i formalno penzionisan. Pouzdani izvori svedoče da je delovanje veterana 63. padobranske brigade i njihovo vidljivo organizovanje na strani naroda, bilo primećeno još na velikom studentskom mitingu na Slaviji decembra prošle godine.

Izvori Radara svedoče i da u državnom vrhu nije najbolje primljena tišina kojom je general Zonić ispratio ideju vrha vlasti o prijemu u specijalne jedinice ljudi iz civilstva. Tenzije su narasle dodatno posle skupova u Kragujevcu i Nišu, gde je takođe bilo primetno prisustvo organizovane grupe veterana 63. brigade.

Kada je reč o njihovom delovanju na mitingu u Beogradu, jedan od istaknutih bivših pripadnika ove jedinice kaže da su on i njegovi saborci dali sve od sebe da u tom prostoru između Skupštine i Predsedništva zaštite ljude i institucije „od onih koji ne poštuju ni zakon, ni državu, ni zastavu“.

Nezavisni izvori Radara ukazuju da su poslednjih nedelja sve jači i raznovrsniji pritisci na njene bivše pripadnike, kojima poslednjih nedelja stižu i ponude i „prijateljska upozorenja“. Nude se budžeti, pita se za projekte, ali i preti onima koji nisu voljni da kažu šta im treba i koliko to košta.

Sa druge strane, neki visoki oficiri ranije veoma odani režimu, ubrzano pripremaju svoje penzionisanje. Verovatno poučeni iskustvom da se ovakvo zaoštravanje između sumanutih zahteva vlasti i pobunjenog naroda ne može okončati bez činjenja krivičnih dela ili suočavanja sa osvetom neformalnih centara moći koji korak po korak preuzimaju svu faktičku vlast i monopol sile u državi. Za penzionisanje se, kažu naši izvori, priprema i komandant kopnene vojske general potpukovnik Milorad Simović.

Kako saznaje Radar, 15. marta, na Batajničkom aerodromu bila je raspoređena 72. specijalna jedinica iz Pančeva. Komandi RV i PVO navodno su bili upućivani zahtevi za nalete borbenih helikoptera nad gradom.

Bilo kako bilo, činjenica je da je general potpukovnik Duško Žarković, komandant Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane Vojske Srbije, takođe penzionisan desetak dana posle 15. marta, ali po sopstvenom zahtevu. Njegovo ime jednostavno je obrisano sa sajta Vojske Srbije, a nije poznato da je organizovana ikakva formalna primopredaja dužnosti.

Naravno, ovo sve imamo da zahvalimo novom pravilu po kome su imenovanja i razrešenja u Vojsci Srbije postala tajna i ne objavljuju se. Podsetimo, to je tekovina koju je promovisao i na njoj insistirao aktuelni direktor VBA.

Režim je tako na izvestan način i dalje ostao zaglavljen u 15. martu, budući da je od svega što je pripremio za taj dan po planu delovala samo tehnologija, ali je i ona upotrebljena van svakog kriterijuma i mimo zakonskih procedura poznatih u državama gde je upotreba te opreme legalna.

Tekst: Milan Radonjić (Izvor: Radar.rs)