Nekadašnji ministar informisanja i kulture u Vladi Srbije, Nebojša Bradić, na mestu glavnog i odgovornog urednika Kulturnog programa RTS-a proveo je četiri godine (2015–2019), a u intervjuu za nedeljnik “Novi magazin” ispričao je na zanimljiv način svoje sažeto svedočanstvo o izazovima sa kojima se javni servis i tad, a i sad suočava.

U svetlu višemesečnih aktuelnih studentsko-građanskih protesta, velike društveno-političke krize u zemlji i odijuma šire pobunjene javnosti prema izveštavanju Informativnog programa javnog medijskog servisa, obeleženog i nedavnom blokadom programa RTS-a u Takovskoj i na Košutnjaku, Bradić je, upitan kako gleda na bivše kolege i rukovodstvo sa kojim je delom i sarađivao, istakao da mu je mandat proveden na mestu urednika Kulturno-umetničkog programa bio “zanimljivo iskustvo”.

“Na sastancima uredničkog kolegijuma interesovalo me je zašto Informativni program, naročito drugi Dnevnik, izgleda kako izgleda. Tada mi je kolega lapidarno rekao da se ‘tigru mora baciti 50 kila mesa’. Vrlo brzo se, međutim, pokazalo da ‘tigar’ nije bio sit. Uskoro je prozvao Kulturni dnevnik i optužio redakciju Kulture da u njemu nastupaju samo oni koji su mu ‘tri puta opsovali majku’. To naravno nije moglo biti istina jer su u Kulturnom dnevniku nastupali naši vrhunski umetnici i mislioci”, prisetio se Bradić vremena od pre šest i više godina, konstatujući kako je još jednom potvrđeno da će onaj kome “baciš 50 kila mesa” posle tražiti mnogo više.

Bradić je dodao da nije siguran “ko je u RTS-u napravio takav prvi kompromis, ali to je praksa”.

Napominje i da u današnjem RTS-u ima sjajnih ljudi, ali i onih koju su tu “iz socijalnih, kao i, nažalost, partijskih razloga”, kao i da bi RTS, kao javni servis građana, morao biti mesto dijaloga “što mu i jeste uloga”, a ne “da se krije po ćoškovima”.

Takođe, kazao je da je ulazak ljudi koji su zaposleni kroz ćevabdžinicu i podrumske prostorije, za vreme trajanja blokade, bio “lišen dostojanstva”.

Simptom