Crvenoj zvezdi konačno je krenulo u fudbalskoj Ligi šampiona, a u poslednje vreme baš dobro ide i njenom direktoru Zvezdanu Terziću. Za svaki gol Zvezde nemačkom Štutgartu on je osnovao novu ili preuzeo neku od već postojećih firmi i sve ih je registrovao na – Marakani. I to sa sinom Nikšom, nekadašnjim radnikom BIA, koji je hapšen zbog prebijanja fudbalskog menadžera, a sada je u svih pet firmi postavljen za direktora, piše Radar.rs.

Baš dobro ide i starijem sinu Zvezdinog direktora, takođe hapšenom Kostadinu Terziću, čija je kompanija dobila poslove na najvećim državnim projektima i u kratkom roku povećala profit za više od 50 puta.

Zvezdan Terzić nedavno je postao 76. kum predsednika države Aleksandra Vučića, a ušao je i u relativno uzak klub biznismena bliskih SNS-u koji su odlučili da se oprobaju u poslu proizvodnje struje. Taj posao bi im, prema svim procenama stručnjaka, uz ozbiljno ulaganje u skorijoj budućnosti mogao doneti veliku zaradu. Otuda verovatno u biznis sa strujom ulaze i članovi porodice Terzić, Zvezdan i Nikša, koji su sa svojim partnerima 12. i 13. septembra ove godine osnovali čak četiri firme. I sve četiri imaće istu osnovnu delatnost, proizvodnju električne energije.  

Sve one imaju i gotovo istovetne nazive – Rumasol Jedan, Rumasol Dva, Rumasol Tri i Rumasol Četiri. Sudeći po imenima moglo bi se zaključiti da će struju proizvoditi u solarnim elektranama. Ti podaci, međutim, ne mogu se pronaći na sajtu Agencije za privredne registre, na kome se može videti da Terzići u tim firmama imaju po 20 odsto, ukupno 40 odsto vlasništva, a da ostatak pripada njihovim poslovnim partnerima. Pojedinačno najveći suvlasnik, sa udelom od 40 odsto je Marko Petrović, operativni direktor FK Crvena zvezda. Prethodno je ovaj bivši veslački reprezentativac od 2017. do 2020. bio finansijski direktor FK Crvena zvezda, koji je u aprilu 2021, kao poslovni direktor kluba za jednog od svojih pomoćnika angažovao starijeg sina direktora Zvezde, Kostadina Terzića. Četvrti partner sa udelom od 20 odsto je Momčilo Petrović, ujedno suvlasnik firme Vomero Fleet, koja se bavi iznajmljivanjem i lizingom automobila.

Terzić: „Jadni ste! Što ne pišete o neverovatnim uspesima Zvezde?“

Otvaranje firmi koje će se baviti proizvodnjom struje nije jedini biznis u koji je skoro ušao dvojac iz porodice Terzić. Oni su krajem jula ove godine postali i jedini vlasnici firme Ozon Recycling, koju su preuzeli od široj javnosti nepoznatog Željka Turudića. Kao osnovna delatnost te firme navodi se ponovna upotreba razvrstanih materija, odnosno reciklaža, a njen direktor je takođe Nikša Terzić. Osnovana je 2020. i svih prethodnih godina imala je samo jednog zaposlenog, nijednom nije iskazala gubitak, a ostvarila je simboličan profit od svega 119.000 dinara. Sa takvim saldom preuzimaju je Terzići i njeno sedište sa Novog Beograda sele na Marakanu.

Zapravo, prostorije svih pet firmi čiji su Zvezdan i Nikša Terzić vlasnici ili suvlasnici nalaze se na adresi Ljutice Bogdana 1A, na stadionu „Rajko Mitić“. Kako je došao na ideju da privatne firme otvori na stadionu kluba u kojem je praktično samo zaposlen, da li za to plaća zakup ili su mu prostorije na Marakani besplatno ustupljene na korišćenje, od Zvezdana Terzića se nije saznalo.

Na pozive nije odgovarao, ali putem SMS je odgovorio: „Stvarno ste jadni. A niste mogli da napišete tekst o neverovatnim sportskim i poslovnim uspesima Crvene zvezde? Pored takve opozicije ova vlast će voditi Srbiju narednih 30 godina. Srećom po Srbiju“, napisao je Terzić.

Neverovatni poslovni uspesi podizvođača anonimnog podizvođača

„Neverovatne poslovne uspehe“ nije ostvarila samo Crvena zvezda, već i kompanija Goter construction, čiji je suvlasnik, sa udelom od 50 odsto, Kostadin Terzić, stariji sin Zvezdinog direktora. Ona je za kratko vreme ostvarila drastičan rast profita, koji je na kraju 2023. bio čak 52 puta ili 5.100 procenata veći nego 2022. Samo prošle godine ta firma prihodovala je 324,3 miliona dinara, skoro tri puta više nego u 2022, kada je u njenu kasu ušlo 110,6 miliona dinara. Njena neto dobit je, pak, rasla 17 puta bržim tempom. Naime, Goter construction je na kraju 2023. prijavio profit od 33,9 miliona, dok je 2022. završio u plusu od svega 650.000 dinara.

Na kraju ove godine nesumnjivo Goter construction će ostvariti rekordne prihode, budući da je u međuvremenu dobio posao na najvećim državnim projektima. Iako ta firma nije imala bogat portfolio, početkom 2024. angažovana je na Moravskom koridoru, na jednom od najskupljih državnih projekata, za čiju realizaciju je angažovan čuveni američko-turski konzorcijum Behtel – Enka. Taj projekat će, prema najnovijim zvaničnim predikcijama, građane Srbije, umesto prvobitno ugovorenih 745 miliona plus 20 odsto koštati oko 2,1 milijardu evra. Iz dobro obaveštenih izvora Radar saznaje da je iz državne kase do kraja oktobra za radove na Moravskom koridoru već isplaćeno 171,1 milijardu dinara ili skoro milijardu i po evra, a u najboljem slučaju, ako se ispune najnovija obećanja zvaničnika, radovi na tom auto-putu biće okončani tek krajem 2025. ili početkom 2026.

O tome kako su dobili posao na Moravskom koridoru za portal Nova.rs nedavno je kratko ispričao Slobodan Govedarica, Terzićev partner u firmi Goter construction i direktor FK Grafičar. On je rekao da taj posao nisu dobili ni preko države, niti preko konzorcijuma Behtel – Enka, već su preko privatnih kontakata angažovani kao podizvođač podizvođača. Govedarica nije hteo da otkrije koja je to firma podizvođač, preko koje su dobili posao, navodeći da nije iz Beograda.

Iako veliki, Moravski koridor, ipak, nije i najveći državni projekat na kome je posao dobila Terzićeva firma. Angažovana je i u Surčinu, na izgradnji objekata za Ekspo 2027, projektu čija se vrednost meri milijardama evra. Goter je za sada zadužen za izvođenje zemljanih radova na Hali 2, a njihove radnike posetio je pre nekoliko meseci predsednik Srbije Aleksandar Vučić. 

„Predsednik Srbije u obilasku gradilišta Ekspo u Surčinu, gde se sreo i sa našim radnicima. Ponosni smo što smo deo jednog ovako velikog projekta“, zabeleženo je na Instagram nalogu te firme na kojem je objavljena i slika sa Vučićem.

Inače, Kostadin Terzić je bio zaposlen u Fudbalskom savezu Srbije, gde je, kako se priča, dobio otkaz nakon sukoba sa selektorom Draganom Stojkovićem Piksijem. KRIK je pisao da udeo u firmi Goter construction nije kupio, već ga je krajem 2020. dobio na poklon od Slobodana Govedarice, inače bliskog prijatelja i saradnika Zvezdana Terzića. Govedarica je poznat kao strastveni navijač Crvene zvezde, blizak ekipi sa Senjaka Ultra boys, a mediji su pisali da je 2006. bio optužen da je u teretani prebio muškarca jer je komentarisao njegovu tetovažu. Postupak je na kraju obustavljen zbog zastarelosti.

Pozajmica za Zvezdu i hipoteka za „tatin“ klub

Iako Crvena zvezda, kako je rekao Zvezdan Terzić, ostvaruje neverovatne poslovne uspehe, osim što dobija novac od države, prošle godine našla se u situaciji da pozajmljuje novac i od privatne firme direktorovog sina Kostadina Terzića. Tako je Goter construction dao zajam klubu iz Ljutice Bogdana od 304,6 miliona dinara ili oko 2,6 miliona evra, iako je u 2023. ta kompanija imala profit manji od 300.000 evra. Nije ga ostvarila ni godinu dana ranije, jer je bila u plusu svega 5.500 evra, pa se postavlja pitanje odakle joj novac da ga pozajmljuje Zvezdi. S druge strane, klub iz Ljutice Bogdana je tokom 2023. zaradio 434,1 milion dinara ili oko 3,7 miliona evra, dok je kraj 2022. dočekao sa neto gubitkom od oko 10 miliona evra. 

I ma koliko bilo neobično to što jedna mala firma, koja je u tom trenutku imala svega 15 zaposlenih, pozajmljuje milione evra najvećem klubu u Srbiji, još je neobičnije što je drugi sin Zvezdana Terzića, Nikša, stavio hipoteku na svoju privatnu nekretninu kao garanciju za kredit koji je Crvena zvezda uzela od AIK banke. Naime, kako je objavio portal Nova.rs, 9. marta 2023. stavljena je „izvršna vansudska hipoteka na nepokretnost založnog dužnika Nikše Terzića“, a radi „obezbeđenja i naplate u celosti potraživanja poverioca od FK Crvena zvezda“. Ugovor je obuhvatio „kreditnu liniju“ (maksimalan iznos koji klijent može povući) od 530 miliona dinara ili oko 4,6 miliona evra, a zajam je odobren na period od 15 meseci, zaključno sa 29. martom 2024.

Porodični problemi sa zakonom

I nije „ljubav“ prema Zvezdi jedino što je zajedničko muškim članovima porodice Terzić. I Zvezdan i Kostadin i Nikša Terzić bili su hapšeni, a pater familias je prethodno proveo u bekstvu pune dve i po godine, da bi se u novembru 2010. predao policiji. Tada kao bivši predsednik Fudbalskog saveza Srbije i OKF Beograda bio je optužen da je sa trojicom saradnika prisvojio četiri miliona evra od transfera fudbalera u strane klubove.

U optužnici Višeg tužilaštva, kako su mediji preneli, pisalo je da je tokom 1998. kao direktor OFK Beograda protivpravno za sebe prisvojio 1,1 milion tadašnjih nemačkih maraka, od transfera fudbalera tog kluba Vanje Grubača u nemački FK Hamburger. Teretio se i da je od transfera fudbalera Srđana Stanića u moskovski Spartak pribavio preduzeću Intergrajtid investiment 1,3 miliona evra, te da je podstrekivao da od transfera Branislava Ivanovića u Lokomotivu iz Moskve pribavi protivpravnu imovinsku korist preduzeću Gardijan vorldvajd od dva miliona evra tokom 2005.

Njegovo hapšenje praktično je bilo najavljivano preko medija. Kada je policija početkom 2008. krenula u borbu protiv takozvane fudbalske mafije i kada se spekulisalo da će i on biti priveden, Terzić je govorio da je na usavršavanju u Americi. Pričalo da se tokom bekstva zapravo krio u Crnoj Gori, te da mu je utočište pružao Brano Mićunović, kontroverzni biznismen iz Nikšića i vlasnik FK Sutjeska. Navodno je bio viđen i na jednoj fudbalskoj utakmici. 

Međutim, posle predaje, a onda i suđenja, Apelacioni sud u Beogradu oslobodio ga je optužbi. Nije iznenađenje, ako se ima u vidu da je, kako je pisao KRIK, suđenje trajalo 12 godina, a da je za to vreme održano svega 18 ročišta. Suđenje je odlagano zbog nedolaska optuženih, da bi onda, zbog promena sudija, više puta ceo proces kretao iz početka. Brojna odlaganja, naravno, išla su naruku Terziću, pošto su na taj način zastarele dve od tri tačke optužnice.

Klinički centar Srbije

U zatvoru su bili i njegovi sinovi Kostadin i Nikša, nakon što su u oktobru prošle godine u Beogradu, u blizini Autokomande, pretukli fudbalskog menadžera Uroša Jankovića. Kako su mediji pisali, oni su zajedno sa vlasnikom kluba Nana Lukom Kurtovićem, osim Jankovića, napali i igrača Lacija Adama Marušića, njegovu ženu i majku. Janković je kobnog dana zadobio teške telesne povrede, zbog čega je operisan u Kliničkom centru Srbije. Do sukoba je došlo ispred jednog restorana, a sve je snimila kamera. 

„Nakon što su džipom, dolazeći iz suprotnog smera, udarili u automobil u kom je bio moj vozač, napali su mene, Marušića, njegovu suprugu i majku. Mene su udarili pištoljem u slepoočnicu, a sinovi Zvezdana Terzića i vlasnik Nane, uz pomoć više napadača su me besomučno udarali pištoljima po glavi i vitalnim delovima tela. Prelomljene su mi jagodična kost i leva noga. Prebačen sam u Klinički centar gde sam i operisan“, rekao je tada Janković za podgoričke Vijesti.

Terzići su privedeni dva dana kasnije, a u pritvoru su proveli skoro mesec dana. Kako je Nova.rs objavila, prilikom pretresa stana Nikše Terzića nađeno je šest pištolja za koje nije imao potrebnu dokumentaciju, a uprkos tome protiv njega nije podneta prijava za nelegalno oružje. 

Sa optuženičke klupe na čelo FK Crvena zvezda

Na ceo slučaj stavljena je tačka u avgustu ove godine kada su Nikša i Kostadin sa Drugim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu sklopili sporazume o priznanju krivice. Kostadin Terzić je uslovno osuđen na 10 meseci zatvora sa rokom provere od tri godine i određena mu je mera zabrane prilaska oštećenom. Njegov brat Nikša osuđen je na uslovnu kaznu od godinu dana i tri meseca, sa rokom provere od tri godine i šest meseci. Takođe, određena mu je mera zabrane prilaska oštećenom, kao i novčana kazna od 200.000 dinara. Zanimljivo je da zbog ovog skandala nije dobio otkaz u BIA, već je sam podneo zahtev za prekid radnog odnosa.

Kostadin Terzić privođen je i u Budvi. Podgoričke Vijesti su u julu 2016. pisale da je uhapšen zbog nasilničkog ponašanja, nakon što je, vraćajući se iz noćnog provoda, premlatio stražara gradilišta u centru Budve. Prethodno je sa nekoliko drugova lupao po metalnoj ogradi, a kad ga je čuvar zamolio da prestane, društvo iz Beograda ga je prvo vređalo, a onda ga je Terzić nekoliko puta udario.

Ipak, čini se da Terzići sada funkcionišu u nekom drugom svetu. Najstariji je praktično „rehabilitovan“ još 2014, kada je došao na čelo FK Crvena zvezda, iako je u to vreme bio na „optuženičkoj klupi“ zbog malverzacija u fudbalu. I tada je bilo jasno da ima podršku vlasti u Srbiji, da se zbog toga predao i da je malo verovatno da će ikada biti osuđen. Činjenica da je za 12 godina održano svega 18 ročišta, te da su bile učestale promene sudija, pokazuje i kakav su odnos sudske vlasti imale prema tom predmetu.

Sada osim Crvenom zvezdom, u kojoj je „apsolutni gazda“, preko sina Nikše i bliskog saradnika iz Zvezde, Marka Petrovića, rukovodi i sa pet firmi, kojima se u bližoj budućnost verovatno smeše i poslovi od države. A zašto i ne bi, kada se već dokazao i sa Zvezdom postiže „neverovatne poslovne i sportske uspehe“. Zato i njegov privatni biznis kreće sa Marakane. Jednostavno, može mu se.

FOTOGRAFIJE: YouTube Printskrin

Tekst: Radar.rs