Aleksandar Vučić našao se u središtu međunarodnog skandala nakon što su se pojavile informacije da je tokom nedavne posete Sjedinjenim Američkim Državama pokušao da pod lažnim imenom prisustvuje donatorskoj večeri Republikanskog nacionalnog komiteta. Navodni incident izazvao je burne reakcije u Srbiji i inostranstvu, uz moguće ozbiljne pravne i diplomatske posledice.

Vučić je u SAD doputovao kako bi, prema zvaničnim najavama, prisustvovao događajima povezanim sa Republikanskom strankom, uključujući i navodno zakazani susret sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom. Ipak, susret se nikada nije dogodio, a predsednik Srbije se već nakon dva dana hitno vratio u Beograd, uz zvanično objašnjenje da je imao zdravstvene probleme.

Ubrzo potom, društvene mreže i deo opozicionih medija u Srbiji preplavile su tvrdnje da Vučić nije samo prerano napustio događaje u SAD, već da je bio „ljubazno zamoljen da napusti zemlju“ nakon što je pokušao da pod lažnim imenom „Aleks Vuči“ uđe na donatorsku večeru republikanskog kandidata za guvernera Floride, Bajrona Donaldsa.

Te navode je prvi izneo Aleksandar Jovičić iz organizacije „Srbi za Trampa 2024“, a potom ih je preneo i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS), čiji predsednik Vojislav Mihailović tvrdi da je Vučić prekršio američke zakone i osramotio Srbiju na međunarodnoj sceni.

„Učestvujući pod lažnim identitetom na političkom događaju u SAD, predsednik Srbije se doveo u poziciju da prekrši više saveznih zakona. Amerika na takve stvari ne gleda olako“, izjavio je Mihailović.

Pravni ekspert Ivan Ninić izjavio je da je čitava operacija možda povezana sa već poznatom kriminalnom mrežom koja funkcioniše unutar srpske dijaspore u SAD. „Fenomen ‘Vučićevih kamiondžija’ već duže vreme istražuje FBI. Ako oni imaju direktnu vezu sa ovom operacijom u vezi sa Trampovom kampanjom, žurka tek počinje“, naveo je Ninić u objavi na mreži X (bivši Tviter).

Šta kaže američki zakon

Pored političkih posledica, moguće su i ozbiljne pravne. Naime, američki zakon izričito zabranjuje bilo kakvu finansijsku ili organizacionu umešanost stranih državljana – a naročito zvaničnika stranih vlada – u izbore na svim nivoima, bilo da je reč o saveznim, državnim ili lokalnim kampanjama.

Prema Federalnom zakonu SAD, stranim državljanima zabranjeno je:

davanje bilo kakvih donacija, doprinosa ili troškova u vezi sa izbornim kampanjama;

posredno ili neposredno učestvovanje u političkom odlučivanju;

pružanje značajne pomoći u prikupljanju sredstava ili političkom oglašavanju;

učestvovanje u bilo kom donatorskom događaju u cilju političkog uticaja.

Kršenje ovih odredbi može dovesti do krivičnog gonjenja – uključujući zatvorske kazne do 5 godina i novčane kazne do 250.000 dolara. Korišćenje lažnog identiteta dodatno pogoršava situaciju. Prema članu 52 U.S.C. 30122, davanje doprinosa pod lažnim imenom predstavlja krivično delo.

Ako je osoba koja koristi lažni identitet ujedno i strani zvaničnik, posledice mogu biti još ozbiljnije. Takva osoba može biti proglašena za „personu non grata“, automatski izgubiti pravo na ulazak u SAD, a njena zemlja može biti izložena diplomatskim pritiscima, pa čak i sankcijama.

Organizatori donatorske večere na Floridi navodno su identifikovali pokušaj lažnog predstavljanja i odbili da dopuste ulaz osobi sa identifikacijom koja se nije slagala sa ranije dostavljenim podacima. Nepotvrđeni izvori tvrde da je tada usledila reakcija Trampove šefice kampanje Suzi Vajls, koja je Vučiću onemogućila pristup događaju.

Zvaničnih potvrda sa američke strane za sada nema, ali su diplomatski izvori za više međunarodnih medija potvrdili da je „srpska delegacija ranije nego što je planirano napustila SAD“.

Američki zakon o izborima jasno definiše i šta se podrazumeva pod „svesnim“ kršenjem pravila. Ako neka osoba ima ili bi razumno mogla da ima saznanja da dolazi do kršenja zakona, a ne postupi po tom saznanju, smatra se da je prekršaj učinjen svesno. Korišćenje stranog pasoša, strane adrese ili računa u stranoj banci predstavljaju takve znake upozorenja.

Ako bi se potvrdilo da je predsednik Srbije pokušao da finansijski ili organizaciono utiče na američke izbore pod lažnim imenom, to ne bi bio samo diplomatski gaf, već potencijalno i težak međunarodni incident sa dalekosežnim posledicama po odnose Srbije i SAD.

U ovom trenutku, zvanične institucije Srbije ne komentarišu slučaj, dok opozicione partije i veliki deo javnosti zahtevaju objašnjenje čitavog slučaja.

Tekst: Nova.rs