Studenti širom Srbije digli su se na noge blokirajući fakultete zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu i napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti. Nakon višenedeljnih protesta, ali i pokušaja vlasti da ih oslabi i ugasi čini se da je ovo ipak prevelik zalogaj, čak i za režim. Oprobane rušilačke metode “ne rade” kod akademaca, koji su odlučniji nego ikada pre. Za sada predsednik Srbije Aleksandar Vučić studentima ne može ništa.

Na gotovo 40 državnih fakulteta organizovane su blokade, a studenti traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, kažnjavanje odgovornih za tragediju, kao i razotkrivanje onih koji su učestvovali u napadima na njihove kolege.

FOTO: Fonet/021.rs

Spisak fakulteta na kojima studenti protestuju svakim danom sve je duži. Blokade su počele krajem novembra, nakon napada na studente FDU tokom odavanja pošte na 15 minuta za 15 stradalih tokom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Studente u blokadi podržalo je na stotine profesora, ali i mnogi dekani koji su javno istupili.

Među brojnim glasovima podrške, jedva da su vidljivi konstantni pokušaji režima na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da unize i diskredituju ustanak studenata širom zemlje.

Vlast u problemu

Najflagrantniji primer tih pokušaja je izjava predsednika Srbije u kojoj poziva studente da se ne tuku zbog, kako je rekao, para za njegovo rušenje.

„Pozivam ove devojke i momke koji se tuku oko para za moje rušenje – to što im daju malo spolja, a malo iznutra, nemojte deco da se tučete oko toga“, rekao je Vučić.

FOTO: Fonet/021.rs

Tokom svih dana studentskih blokada, čini se da vlast pokušava da koristi oprobane recepte za slabljenje protesta, ali im to ne polazi za rukom.

Na meti propagandnih spotova koje emituje Informer, tako se našao student Pavle Cicvarić, ali uprkos tome on poručuje – ne skidamo fokus sa studentskih zahteva.

Još jedan od načina na koji je vlast rušila proteste u prethodnom periodu jeste angažovanje jakih policijskih snaga koje po pravilu ne hapse one koji su izazivali haos, već aktiviste i slučajne prolaznike.

I u ovom slučaju, niko ne sme da pošalje policiju na fakultet, jer se studentske blokade veći deo dana održavaju legitimno upravo u prostorijama fakulteta.

Polako postaje jasno i da profesionalni provokatori „ne rade posao“, kako je to bio slučaj ranije. Upravo je napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti digao na noge hiljade studenata širom Srbije. Teško da bi neko iz vlasti dozvolio da se tako nešto ponovi.