U zemlji u kojoj afera aferu stiže, teško je setiti se šta se sve desilo pre godinu dana, a ne pre više od deceniju. Međutim, na jedan događaj od pre 13 godina vredi podsetiti, jer će upravo on postati paradigma vlasti Srpske napredne stranke.
Deseti je maj 2012. godine. Četiri dana pošto su održani parlamentarni i prvi krug predsedničkih izbora, na kojima je Boris Tadić osvojio tek oko 10.000 glasova više od Tomislava Nikolića.
SNS je dobio većinu na izborima za narodne poslanike, a Tadićevu minimalnu prednost na predsedničkim izborima Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić će raspršiti u vazduh na platou ispred Narodne skupštine prosipajući raznobojne popunjene glasačke listiće iz belog džaka, podseća N1.

Kategorički su tvrdili da je u pitanju izborna krađa, da je džak pronađen pored jednog kontejnera u nepoznatom mestu, da se u njemu nalazi 3.000 glasačkih listića, a da je vlast prave listiće, na kojima su građani zaokružili uglavnom tada opozicione liste i kandidate, zamenila falsifikovanim, navodno štampanim u inostranstvu.
„Ovo je strašno! Ako se desilo na jednom mestu, moglo je da se desi na hiljadu mesta”, rekao je tada Nikolić.
Krivična prijava i pretnja protestima
SNS je podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog krađe glasova, tezu o izbornoj krađi podržale su tada i druge opozicione partije, a Nikolić je zapretio protestima ako ne osvoji vlast. Afera “džak” se, međutim, pretvorila u “mačku u džaku” pošto su naprednjaci došli na vlast i vrlo brzo je pala u zaborav.
Ispostavilo se da je pronađeni džak bio kec iz rukava SNS u datom trenutku, a do danas ostaje pitanje da li je to bio marketinški ili politički potez ili su ova dva nerazdvojna kada se radi o SNS.
Šta se stvarno dogodilo 2012. godine?
Navodno pokradeni glasovi građana, koje su Nikolić i Vučić prosuli pred građane tog 10. maja, potiču sa biračkog mesta 57, odnosno iz Osnovne škole “Sveti Sava” iz Pančeva.

U džaku nije bilo 3.000 listića, kako je pred novinarima rekao Vučić, već nešto više od 2.000. Precizno, 1057 za predsedničke izbore i 1052 za parlamentarne.
Glasački listići nisu bili falsifikovani, niti su štampani u Poljskoj, pa preko Mađarske dopremljeni u Srbiju u biračke odbore “režimskih partija”, već su u pitanju originalni listići, zaokruženi na biračkom mestu, prebrojani i zavedeni u zapisnik sa biračkog mesta, na kom nije bilo prigovora, ni kontrolora SNS.
Umesto u šest, listići sa biračkog mesta 57 su nemarom spakovani u tri džaka. Kasnije se pojavio i četvrti, koji je čistačica ostavila pored kontejnera misleći da se radi o smeću.
Taj džak je neko uzeo „iz“ kontejnera i on je završio na platou ispred Skupštine.
Preostalih “dvadesetak” džakova nikada nije pronađeno. Zaboravljeni su kao i onaj koji je pronađen, jer SNS po dolasku na vlast nikada nije ponovo pokrenuo ovo pitanje.